Politechnika Krakowska i Sądeckie Wodociągi podejmują wspólne wyzwanie
Monitoring parametrów jakości wody w sieci i to w czasie rzeczywistym (on-line). To pierwszy z wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, jakim zajmą się przedstawiciele Politechniki Krakowskiej i Sądeckich Wodociągów. Porozumienie o współpracy zostało podpisane na Wydziale Inżynierii Środowiska w Krakowie.

To bardzo obiecujący projekt. Świat rusza właśnie w tym kierunku – powiedział tuż po podpisaniu porozumienia dr hab. inż. Stanisław Rybicki, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. To duże wyzwanie, bo do wprowadzenia podobnego rozwiązania zbliżyli się jedynie tylko Francuzi.
To innowacyjny projekt. Jeśli uda się go z sukcesem zrealizować to z naszego rozwiązania mogą korzystać inne przedsiębiorstwa z branży wodno-kanalizacyjnej – dodał Janusz Adamek, prezes Spółki Sądeckie Wodociągi.
Przedsiębiorstwo już dysponuje rozbudowanym systemem kontroli sieci z podziałem na osiem stref. Dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom pracownicy działu monitoringu sieci w wielu przypadkach mogą przewidzieć ewentualne awarie i szybko zareagować. Wspólny projekt badawczo-rozwojowy Politechniki Krakowskiej i Sądeckich Wodociągów ma wzbogacić ten system o elementy wczesnego ostrzegania przed zmianą parametrów wody w sieci. O środki na podjęcie działań podmioty będą się ubiegać w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie.
Źródło i fot.: swns.pl