Partner serwisu
24 stycznia 2017

Szczeżuje sprawdzą czystość wody z GPW

Kategoria: Aktualności

Ponad półtora miliona mieszkańców Śląska pić będzie wodę, której jakości oprócz tradycyjnych czujników strzec będą małże słodkowodne, które ulokowane zostaną w Stacji Uzdatniania Wody "Czaniec" w Kobiernicach.

Szczeżuje sprawdzą czystość wody z GPW

Wkrótce w jednym z najważniejszych obiektów Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które pobiera i przesyła wodę pochodzącą wprost z głównego nurtu płynącej z gór Soły zamontowany zostanie specjalny system biomonitoringu wody do picia o nazwie SYMBIO. Będzie natychmiast informować o każdym, nawet najdrobniejszym zanieczyszczeniu, a co najważniejsze działać jako biologiczny system wczesnego ostrzegania. .

Na samym ujęciu wody, w specjalnym zbiorniku zostanie umieszczonych osiem małży z gatunku skójka zaostrzona. Do każdej zostanie przyczepiony elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które co sekundę będą rejestrować stopień otwarcia muszli i ich naturalny biorytm porównywalny do ludzkiego EKG. Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie od razu sygnalizowało o niekorzystnej zmianie parametrów wody. Wtedy elektroniczne czujniki zareagują, a system wygeneruje sygnał alarmowy dla służb laboratoryjnych. .

Wybór mięczaków do badania jakości wody nie jest przypadkowy. Małże odżywiają się poprzez filtrację wody. W ciągu godziny jeden osobnik może przefiltrować i jednocześnie przeanalizować 1.5 l wody. To organizmy, którym szkodzi dużo więcej substancji niż człowiekowi. Żyją tylko w całkowicie czystych wodach i prawie się nie poruszają a ich reakcje są jednoznaczne, co ułatwia obserwacje. .

Małże przy monitorowaniu wody z GPW będą pracowały tylko przez trzy miesiące. To dlatego aby nie przyzwyczaiły się do badanej wody a parametry były jak najbardziej wiarygodne. Po tym czasie małże zostaną wymienione na nowe organizmy, a te, które pracowały będą odtransportowywane do jeziora z którego wcześniej zostały pozyskane. .

Sama metoda biomonitoringu jest jedną z najskuteczniejszych i sprawdzonych technologii uzupełniających badania jakości wody. Po raz pierwszy wykorzystana była m.in w wodociągach warszawskich. Obecnie małże monitorują jakość wody dla ponad 8 milionów ludzi w Polsce.

Źródło i Fot.: www.gpw.katowice.pl

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ