Partner serwisu
03 stycznia 2017

GPW: archiwalne odkrycie fotokopii map z 1930 roku

Kategoria: Ciekawostki

Podczas prac porządkujących archiwalne dokumenty Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów natrafiono na zestaw kilkudziesięciu fotokopii map z 1930 roku prezentujących budowę i przebieg kanalizacji oraz miejskich wodociągów w Gliwicach.

GPW: archiwalne odkrycie fotokopii map z 1930 roku

Techniczne mapy i odręczne rysunki kanałów a także urządzeń opisane są w języku niemieckim. Zarówno przebieg kanalizacji, ich lokalizacja w miejskiej infrastrukturze, a nawet poszczególne urządzenia udokumentowane są z niezwykle szczegółową precyzją i techniczną dbałością. Na ich podstawie można stwierdzić, że zastosowane w Gliwicach rozwiązania były jak na ówczesne czasy bardzo nowatorskie, świadczące o wysokim poziomie technicznym zarówno projektantów jak i firmy eksploatującej.

Bardzo dobrze zachowane archiwalne materiały to pozostałość po zbiorach Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które w latach 90 – tych ubiegłego wieku zostało podzielone na GPW oraz rejonowe przedsiębiorstwa w poszczególnych miastach regionu. Teraz, po ich analizie historycznej, zostaną przekazane do Zabytkowej Stacji Wodociągowej „Zawada” koło Pyskowic, w której od lat gromadzone są najcenniejsze eksponaty dokumentujące rozwój sieci wodociągowej na Górnym Śląsku. Odnalezione fotokopie map z pewnością zainteresują także pracowników unikatowego w kraju Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach oraz naukowców i studentów Politechniki Śląskiej.

Źródło i Fot.: www.gpw.katowice.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ