Partner serwisu
17 listopada 2016

1 500 Strażników Czystej Wody wyszkolonych w Dąbrowskich Wodociągach

Kategoria: Aktualności
dociągach było zwiedzanie obiektów Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Młodzi wodociągowcy z nieskrywanym zaciekawieniem obserwowali jak działa krata i piaskownik, dowiadywali się na czym polega zagęszczanie mechaniczne i fermentacja metanowa, po co na oczyszczalni hodowane są bakterie, co znajduje się w kilkumetrowej magicznej kuli Strażnika Czystej Wody, a także czemu bakteriom przygotowano saunę. Wreszcie razem z pracownikami oczyszczalni dokonywali magicznej przemiany ścieków w wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło.

- Wyobraźnia dzieci nie zna granic, to zupełnie inny świat niż nasz, dorosłych. Projektem Strażnik Czystej Wody chcieliśmy trafić do młodych mieszkańców naszego miasta w przystępny sposób, dostosowany do ich wyobraźni i języka. Chcieliśmy ich nauczyć odpowiedzialności za przyrodę, za świat w którym żyją. Mamy nadzieję, że pokazując dzieciom ten specyficzny, wyjątkowy świat udało się nam to - mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Strażnik Czystej Wody pije wodę z kranu

W ostatniej części kursu Strażnik Czystej Wody zwany Magiem wyjaśniał skąd bierze się woda w kranach, czy można pić ją bez przegotowania, jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności takich jak gotowanie i pranie oraz czego nie wolno wrzucać do toalety. Egzaminem końcowym było rozwiązanie krzyżówki z hasłem i wspólny okrzyk: Piję wodę z kranu!

– Lekcje w wodociągach są super! Dużo się dowiedziałem. Na przykład, że jak myjemy zęby to trzeba zakręcać wodę. Już wiem, że do toalety nie można wrzucać jedzenia, patyczków do ucha, ani szmatek bo się zatykają rury i muszą przyjechać Strażnicy Czystej Wody naprawić je – tłumaczy Maciek, uczeń z Dąbrowy Górniczej.

By utrwalić wiedzę w domu i szkole każdy z młodych adeptów otrzymał specjalnie przygotowany ilustrowany podręcznik Strażnika Czystej Wody.

– Tego typu formy nauczania, jak wyjazdowa lekcja w Dąbrowskich Wodociągach, są szczególnie lubiane przez dzieci. Największe wrażenie zrobiła na uczniach multimedialna makieta z Magiem. Dzieci mogły zobaczyć na własne oczy, dotknąć i sprawdzić jak wszystko działa. Warto podkreślić, że ekologiczna ścieżka została dostosowana do wieku dzieci, była dla nich przystępna – mówi Beata Markiewicz nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Górniczej. I dodaje: –  Materiały edukacyjne, czyli książeczki ze Strażnikiem Czystej Wody, które otrzymaliśmy to dobry sposób na utrwalenie wiedzy zdobytej podczas wycieczki do wodociągów. Na lekcjach będziemy je wykorzystywać, podobnie jak bidony z hasłem „Piję wodę z kranu”, w których dzieci przynoszą do szkoły wodę.

 

 

Źródło i fot.: informacja prasowa

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ