Doświadczenia polskich przedsiębiorstw wodociągowych w eksploatacji wodomierzy ultradźwiękowych
Wiele przedsiębiorstw stosuje wodomierze ultradźwiękowe tam, gdzie generowane są duże zużycia miesięczne – np. wodomierze główne w budynkach wielorodzinnych. Przykładem może być wdrożenie MZWiK w Kole. W 2013 roku wymieniono ok. 130 wodomierzy głównych w budynkach administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową. Przy okazji dokonano znacznych redukcji średnic wodomierzy. Skutkuje to widocznym wzrostem sprzedaży przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wydajności wodomierza, z uwagi na jego konstrukcję. Istotny przy wyborze wodomierzy ultradźwiękowych był niższy koszt zakupu i eksploatacji w porównaniu z wcześniej zamontowanymi dużymi wodomierzami mechanicznymi. Według wyliczeń, uwzględniających wzrost sprzedaży z tytułu pomiaru wszystkich wycieków na instalacjach wewnętrznych (większość wodomierzy liczy już od 2-3 l/h), zwrot z inwestycji nastąpił po zaledwie 2 latach.
Decyzja o zakupie
Kalkulacje kosztów zakupu i eksploatacji wodomierza Multical®21 o przepływie Q3=2,5 m3/h DN20 (typowy dla odbiorców indywidualnych), pokazują, że wodomierz, zapewniający bardzo dokładny pomiar przez 16 lat eksploatacji, w perspektywie użytkowania przez 3 okresy legalizacyjne jest tańszy niż wodomierz mechaniczny z nakładką radiową. Z tego powodu, wiele małych i średnich przedsiębiorstw wodociągowych w całej Polsce zdecydowało się na zakup wodomierzy ultradźwiękowych i wdrożenie systemu READy – zarówno do odczytu objazdowego jak i stacjonarnego.
Obecnie polskie wodociągi eksploatują już ponad 20 tysięcy inteligentnych wodomierzy ultradźwiękowych Kamstrup i liczba ta szybko rośnie. W wodociągach europejskich przekroczyła już 1 mln sztuk.
Więcej informacji o wodomierzach, radiowym odczycie do smartfona i monitoringu sieci wodociągowej, a także raporty z wodociągów, które eksploatują te rozwiązania znajduje się na www.kamstrup.pl.
kontakt:
Paweł Powierza
+48 609 003 449
ppo@kamstrup.pl
materiał sponsorowany