Partner serwisu
10 listopada 2016

Prąd ze słońca w Pilchowie

Kategoria: Aktualności

Zakład Wodociągów i Kanalizacji przystąpi do budowy kolejnej farmy fotowoltaicznej. Tym razem powstanie ona na terenie Zakładu Produkcji Wody w Pilchowie. Zakończenie inwestycji przewidziano na drugą połowę 2017 r.

Prąd ze słońca w Pilchowie

Budowa farmy będzie wsparta środkami Unii Europejskiej. W celu ich pozyskania ZWiK przystąpił do konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Szczecnie. Wniosek spółki został oceniony pozytywnie i inwestycji przyznane zostało dofinansowanie. Umowa w tej sprawie będzie podpisana do końca bieżącego roku.

We wniosku złożonym w konkursie całkowity koszt inwestycji oszacowano na nieco ponad 3,1 mln zł. Wysokość przyznanego dofinansowania wyniesie 2,1 mln zł. Na terenie ujęcia wody w Pilchowie powstanie farma o mocy 0,5 MW, która zajmie powierzchnię ok. 1 ha. Wytworzona energia elektryczna przeznaczona będzie w całości na potrzeby zakładu produkcji wody.

Wykonawcę farmy ZWiK wyłoni w drodze przetargu nieograniczonego. Zadanie realizowane będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Spółka zakłada, że proces projektowania i realizacji farmy powinien zakończyć się jesienią 2017 r.

Budowa kolejnej, trzeciej już farmy fotowoltaicznej pozwoli spółce uzyskać oszczędności z tytułu opłat za energię elektryczną. ZWiK od wielu lat stara się ograniczać koszty z tego tytułu. W latach 2014-2015 firma zrealizowała dwie inwestycje z zakresu fotowoltaiki o łącznej mocy 1,95 MW. Powstały w widocznym na zdjęciu Zakładzie Produkcji wody „Miedwie”. Oprócz urządzeń fotowoltaicznych prąd produkowany jest także z biogazu powstającego w procesie oczyszczania ścieków. Obecnie ok. 17 proc. zużywanej przez Spółkę energii pochodzi z własnych źródeł.

Źródło i fot.: ZWiK Szczecin

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ