Partner serwisu
25 sierpnia 2016

Pod szczególnym nadzorem

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Ze względu na swoje gabaryty, głębokości posadowienia oraz konieczność zachowania określonego kierunku spływu i spadku, na szczególną uwagę odnośnie jakości robót zasługują sieci oraz urządzenia kanalizacji grawitacyjnej i grawitacyjno-ciśnieniowej.

 

Pod szczególnym nadzorem

Stanowiąca postawę prowadzenia procesu budowlanego ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. „Prawo budowlane” [6] ulegała przez ponad 20 lat bardzo wielu zmianom i ostatecznie stała się ona słabo czytelna[1]. Wprawdzie od szeregu lat zapowiadana jest nowa regulacja, jednak nie wiadomo, kiedy zostanie to zrealizowane.

Problemem wielu realizowanych w ostatnich latach inwestycji jest pośpiech wynikający z napiętych terminów. Praktycznie występuje on na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego – rozpoczynając od samego przygotowania programu poprzez projektowanie i wykonawstwo. Przy dość przypadkowych uczestnikach tego procesu oraz bardzo nierównym poziomie inwestora, musiało dojść do sytuacji, w której poszczególne obiekty są bardzo trudne w eksploatacji, a nawet mogą w ogóle nie nadawać się do użytkowania[2].

Oczywiście, szczególnie w przypadku inwestycji liniowych o znacznych długościach nieuniknione są odstępstwa od rozwiązań projektowych, jednak procedury z nimi związane muszą być zachowane. Zastanawia, jak łatwo poświadcza się nieprawdę w dokumentacji budowy. Oczekiwanie np. iż da się ukryć przesunięcie obiektu w stosunku do projektu o aż kilkadziesiąt metrów, wydaje się być daleko idącą naiwnością, a jednak…

NASTĘPNA STRONA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ