Partner serwisu
18 listopada 2015

Oczyszczalnia ścieków w Henrykowie wymaga modernizacji

Kategoria: Aktualności

MPWiK w Lesznie przymierza się do modernizacji Oczyszczalni Ścieków w Henrykowie. Inwestycja w pierwszym etapie ma kosztować około 20 mln złotych, w drugim etapie ponad 15 mln, ale są szanse na pozyskanie dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, i to w wysokości nawet do 85 procent.

Oczyszczalnia ścieków w Henrykowie wymaga modernizacji

Planowanej inwestycji poświęcone było ubiegłotygodniowe posiedzenie Komisji Rozwoju i Infrastruktury Rady Miejskiej. Pretekstem do jego zwołania była sytuacja, jaka ma teraz miejsce w oczyszczalni.

Od 15 lat MPWiK współpracuje z przedsiębiorstwem Zbigtar Zbigniewa Tarki z Osowej Sieni. Zbigtar dzierżawi część henrykowskiej oczyszczalni, tzw. lagunę, gdzie gromadzi osady ściekowe. Nie do końca jest jasne, czy firma będzie mogła dalej to robić, bo ma problem z uzyskaniem wymaganych pozwoleń. Zbigniew Tarka zapewniał radnych, że wszystko jest w porządku i że działa zgodnie z prawem. Przedstawił też plany na rozwój swojej działalności. Kupił teren pod budowę kompostowni w gminie Szlichtyngowa, gdzie ma zamiar przetwarzać osady ściekowe – również z Leszna i okolic. W Henrykowie nie ma warunków, aby to robić, bo kompostowni nie ma. Tarka nabył też 1000 ha gruntów przemysłowych, gdzie chciałby przerobione już osady wywozić. Jak tłumaczył radnym, ma pozwolenie na budowę kompostowni i może ją postawić w ciągu trzech miesięcy. Brakuje mu jedynie pozytywnej decyzji środowiskowej od burmistrz Szlichtyngowej.

Kiedy 20 lat temu powstawała Oczyszczalnia Ścieków w Henrykowie, w planach była też budowa instalacji do przetwarzania osadów ściekowych. Ale nigdy jej nie zrealizowano. Nie ma więc możliwości, aby osady należycie zagospodarowywać, a przez to znacznie zmniejszyć ich masę i uzyskać energię elektryczną i cieplną, która mogłaby służyć na potrzeby oczyszczalni w Henrykowie. Energię można produkować jedynie w zamkniętych komorach fermentacyjnych, a oczyszczalnia ma jedną otwartą komorę.

NASTĘPNA STRONA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ