Napowietrzanie za mniej
Sterowania napowietrzaniem reaktorów biologicznych
Należy zaznaczyć, iż programy automatycznego sterowania procesami technologicznymi powstały w ścisłej współpracy z eksploatatorami oczyszczalni i zgodnie z ich zaleceniami. Stąd też opracowano algorytmy dedykowane konkretnemu obiektowi, a nie, jak często się zdarza, adaptowane z gotowego produktu do warunków technologicznych danej oczyszczalni.
Postarano się również, aby każdy z 10 ciągów technologicznych wyposażony został w niezależny komplet sond pomiarowych, dzięki którym eksploatatorzy zdobyli szczegółową wiedzę na temat zmian zachodzących w poszczególnych ciągach. Zaobserwowano, iż mimo analogicznego układu, każdy z ciągów technologicznych pracuje w innym reżimie, określonym przez inne parametry brzegowe. W tabeli nr 1 przedstawiono 78 urządzeń pomiarowych zamontowanych w reaktorach biologicznych dzięki którym zachodzące w poszczególnych ciągach technologicznych procesy są monitorowane w sposób ciągły; wiele z nich stanowi podstawę automatycznego sterowania poszczególnymi procesami [8].
Dużą uwagę przywiązano do dopracowania systemu automatyki i sterowania najbardziej energochłonnym procesem, jakim jest napowietrzanie bioreaktorów. Określono zadania układu automatyki i sterowania dot. systemu napowietrzającego reaktory biologiczne, które obejmują między innymi:
- kontrolę prawidłowości przebiegu procesu nitryfikacji na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych zawartości azotu amonowego, zainstalowanych na kanałach wylotowych z poszczególnych ciągów technologicznych wszystkich reaktorów;
- automatyczną regulację poziomu natleniania we wszystkich sekcjach każdego ciągu technologicznego; w zależności od stężenia azotu amonowego na odpływie z każdego ciągu – system sterowania nadrzędnego zadaje wielkość stężenia tlenu, które powinno być utrzymywane w poszczególnych strefach tlenowych;
- automatyczną regulację właściwego poziomu tlenu w poszczególnych sekcjach tlenowych zapewniają sondy pomiarowe tlenu – ilość powietrza dostarczanego do poszczególnych stref regulowana jest przy pomocy przepustnic elektrycznych, natomiast układ sterowania nadrzędnego zapewnia właściwą wydajność stacji dmuchaw.