Partner serwisu
24 marca 2025

Łask: Cyfrowa kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

Kategoria: Aktualności

Ilość ścieków dowożonych na łaską oczyszczalnię ścieków systematycznie rośnie, co niewątpliwie zwiększa strumień ścieków oczyszczonych w najwyższych standardach.

Łask: Cyfrowa kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

Zmiana przepisów w 2022 roku w zakresie nowelizacji Prawa Wodnego jak i Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w Gminach oraz zmiany Regulaminów wewnętrznych w gminach wprowadziła w samorządach obowiązek kontroli zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków (POŚ) oraz obiegu wszystkich ścieków powstających na nieruchomościach. Zmiana przepisów to dążenie do tego, aby wszystkie ścieki powstające na terenie gminy trafiły na oczyszczalnie ścieków, a nie bezpośrednio do środowiska. 

Jak pokazują dane, zarówno Głównego Urzędu Statystycznego, jak i pokontrolne dane Najwyższej Izby Kontroli, we wcześniejszych latach średnio na oczyszczalnie ścieków z terenów, gdzie nie ma zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej na oczyszczalnie trafia zaledwie około 20% ścieków z szamb. Co działo się w Polsce z pozostałą ilością, blisko 80% strumienia ścieków pochodzących z indywidualnych systemów kanalizacyjnych?

Jak to wygląda w Gminie Łask

Po rozpoczęciu szczegółowej kontroli przez pracowników Urzędu Miejskiego w Łasku, sytuacja z roku na rok się poprawia. Ilość ścieków dowożonych na łaską oczyszczalnię ścieków systematycznie rośnie, co niewątpliwie zwiększa strumień ścieków oczyszczonych w najwyższych standardach w gminie. Odpowiadając na pytanie: dlaczego zmodernizowana oczyszczalnia ścieków została zaprojektowana z zapasem? Właśnie dlatego, aby przyjąć całkowity strumień ścieków z całej gminy Łask, również ze ściekami dowożonymi, których ładunek zanieczyszczeń jednostkowo jest znacznie większy od tego dopływającego siecią kanalizacyjną. Dziś, w przeciwieństwie do wielu oczyszczalni ścieków w Polsce, przyjęcie ścieków dowożonych to nie problem - jesteśmy na to przygotowani - informuje spółka, która w 2023 roku zmuszona była uruchomić drugi punkt zlewny ścieków dowożonych, gdyż tworzyły się kolejki beczkowozów do zrzutu ścieków. Wyżej wymienione fakty świadczą o tym, że stan środowiska w zakresie gospodarki ściekowej w gminie się poprawia, co niewątpliwie winno przekładać się na poprawę wód w naszym regionie.

Modernizacja

W ostatnich dniach na oczyszczalni ścieków w Łasku dokonano modernizacji szaf sterowniczych stacji zlewnych ścieków dowożonych na w pełni cyfrowe - umożliwiające pełną kontrolę i ewidencję ścieków dowożonych w oparciu o rozwiązania "Ścieki Polskie Sp. z o.o." Dzięki tym wdrożeniom dziś dokładnie wiemy skąd, w jakiej ilości i jakim składzie trafiły ścieki na oczyszczalnię, czy są to ścieki bytowe, czy przemysłowe. Dzięki modułowi asenizacja online gmina cyfrowo kontroluje, z jakich nieruchomości i w jakiej ilości ścieki trafiają na oczyszczalnię ścieków, a w przypadku rozbieżności dokona kontroli w terenie. - W przyszłości, miejmy nadzieję, poprzez aplikację mobilną będą mogli Państwo zamówić beczkowóz, zgłosić szambo lub POŚ do ewidencji gminy, zapłacić za wywóz ścieków, zawrzeć umowę z przewoźnikiem itp. Te rozwiązania wkrótce, choć już dziś można pobrać aplikację ze sklepu Play ("szambo.online") - informuje MPWiK w Łasku.

Wszystkie te działania to wymóg znowelizowanych przepisów, przekładający się na poprawę jakości wód w Polsce. Niewątpliwie w zakresie gospodarki ściekowej widać poprawę, ale do ideału jeszcze daleko.

źródło: MPWiK Łask
fot. MPWiK Łask
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ