Partner serwisu
21 lipca 2015

Jak najlepiej wykorzystywać osady ściekowe

Kategoria: Aktualności

Przetworzone osady można wykorzystywać na kilka sposobów. Pierwszy to zagospodarowanie rolnicze i rekultywacyjne, a drugi – energetyczne, jako paliwo alternatywne. – Dzisiaj osady pozyskiwane przy oczyszczaniu ścieków to odpady. Naszym celem jest jednak recykling – Dorota Niedziela, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Jak najlepiej wykorzystywać osady ściekowe

O tym, jak najlepiej wykorzystywać osady ściekowe oraz jakie są najlepsze sposoby i najnowsze kierunki modernizacji oczyszczalni ścieków, rozmawiano podczas międzynarodowej konferencji „Optymalne rozwiązania w gospodarce osadowej – doświadczenia i praktyka”.

– Od 2003 roku z sukcesem realizujemy Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Do 2013 roku za ponad 50 mld zł zbudowano 70 000 km sieci kanalizacyjnej i 363 oczyszczalnie ścieków, a 1096 zmodernizowano i rozbudowano. To wielkie osiągniecie, które zawdzięczamy przede wszystkim pracy samorządowców i pracowników firm kanalizacyjnych – przypomniała minister Niedziela, witając uczestników konferencji.

Spotkanie było okazją do wymiany poglądów, w jakim kierunku powinna się rozwijać utylizacja osadów ściekowych i z jakich technologii korzystać, aby z odpadów stały się cennym towarem.

W konferencji wzięli udział goście z Białorusi, Ukrainy i Słowacji.

Źródło: www.mos.gov.pl

Fot.: BMP

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ