Partner serwisu
01 kwietnia 2015

2 stacje uzdatniania, kolektory słoneczne i sieć wod-kan

Kategoria: Aktualności

Uporządkowana gospodarka wodno-ściekowa na terenie kilku gmin – Tłuszcz, Grudusk, a także Wieliszew to założenia inwestycji, które decyzją zarządu województwa mazowieckiego otrzymają unijne dotacje. Mieszkańcy gminy Łomianki z kolei już wkrótce będą mogli korzystać z kolektorów słonecznych. Poza tym wsparcie z UE na dwie stacje uzdatniania wody otrzyma Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne. 

2 stacje uzdatniania, kolektory słoneczne i sieć wod-kan

Dwie nowe stacje wody
Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.  pozyskało przeszło 4,5 mln zł z UE  na poprawę jakości gospodarki wodnej na terenie swojej gminy. W ramach projektu wybudowano stację uzdatniania wody w Łazach oraz przebudowano wodociąg. Prace trwały od 2012 do 2014 r. Do połowy czerwca br. planowane jest zakończenie drugiego etapu realizacji projektu. Dotyczy on budowy drugiej stacji uzdatniania wody w Marysinie. Mieszkańcy gminy już skorzystali na tej inwestycji. Usprawniono dostarczanie wody, a system pierścieniowy przewodów wodociągowych zapewnił stałe jej ciśnienie. Dla środowiska tego typu inwestycje oznaczają przede wszystkim redukcję zanieczyszczeń odprowadzanych bezpośrednio do wód i gleby. Co ważne, nowy system uzdatniania wody nie bazuje na środkach chemicznych. Polega na dwustopniowym oczyszczaniu wody w systemie mechanicznym. Dzięki temu mieszkańcy mogą korzystać z dobrej jakości wody pitnej.

Solarne Łomianki
Gminę Łomianki czekają proekologiczne zmiany. Już niedługo jej mieszkańcy będą mogli korzystać z energii słonecznej. Wszystko za sprawą kolektorów słonecznych. Inwestycja otrzymała unijne wsparcie w wysokości ponad 850 tys. zł. Zakupione w ramach projektu instalacje solarne będą wyposażone w płaskie kolektory słoneczne. Zostaną one zamontowane w 71 indywidualnych gospodarstwach domowych. Pozwoli to na wykorzystanie energii słonecznej do podgrzania wody w domach. Korzyści płynące z tej inwestycji są ogromne, chociażby oszczędności w domowym budżecie. Taki sposób ogrzewania wody pozwala bowiem na redukcję rocznych wydatków nawet o 60 proc.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ