Oczyszczalnia Ścieków Klimzowiec: Metoda osadu czynnego
Proces oczyszczania ścieków metodą osadu czynnego jest bardzo dynamiczny, a na jego efekt wpływa wiele czynników: temperatura w reaktorze, wiek osadu, obciążenie osadu, występowanie inhibitorów itd.

Energochłonna oczyszczalnia
Im więcej zmiennych wpływających na proces uwzględnimy w algorytmie, tym większą mamy szansę na jego optymalne prowadzenie. Pomimo prowadzonych prac nadal jesteśmy oczyszczalnią energochłonną. W celu osiągnięcia wyższych para- metrów technologicznych oczyszczalni zamierzamy stworzyć zaawansowany system sterowania oparty o matematyczne modele osadu czynnego z szerszym wykorzystaniem będących na naszym wyposażeniu urządzeń AKPiA. W kwietniu 2014 roku przedsiębiorstwo na- wiązało współpracę z Instytutem Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej oraz firmą ZAPSOFT Sp. z o.o. z Wrocławia.
Optymalizacja energetyczna
Celem współpracy jest optymalizacja energetyczna oczyszczalni, czego efektem będzie montaż we wrześniu 2014 roku na naszym obiekcie systemu PreviSys. Jest to układ składający się między innymi z urządzenia PreviBox powiązanego z systemem automatyki oczyszczalni oraz oprogramowania PreviSoft. PreviSoft to zaawansowane oprogramowanie wykorzystujące modele osadu czynnego klasy ASM (ang. Active Sludge Model) w algorytmach sterowania MPC (ang. Model Predictive Control). PreviSys będzie hierarchicznie zintegrowany z pracującym na oczyszczalni systemem SCADA i będzie pełnił rolę układu nadrzędnego. W pierwszym etapie prac PreviSys obejmie procesy sterowania napowietrzaniem i recyrkulacją osadu.
Jak pokazują doświadczenia z oczyszczalni, gdzie funkcjonują podobne systemy, ich stosowanie może znacząco obniżyć zużycie energii elektrycznej.
Fot.: ChŚPWiK