Partner serwisu
18 grudnia 2014

Prezes KZGW: Na początku optymizm, a teraz realia

Kategoria: Aktualności

– Początkowo dość optymistycznie podchodziliśmy do zasięgu aglomeracji. Realia pokazują, że aby spełnić kryteria KPOŚKi trzeba zmieniać zakres aglomeracji – powiedział Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej podczas rozmowy z redaktorem portalu kierunekwodkan.pl.

Prezes KZGW: Na początku optymizm, a teraz realia

Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych obowiązuje od 2003 roku. To gigantyczny program wynikający z zobowiązań, jakie Polska poczyniła, podpisując traktat akcesyjny w 2004 roku. – Nasze zobowiązania są bardzo daleko idące. Na początku planowane były one na kwotę 20 mld złotych. Od 2003 roku wydaliśmy już ponad 50 mld zł, zbudowaliśmy 70 tys. km sieci kanalizacyjnej i 360 nowych oczyszczalni, a zmodernizowanych zostało ponad 1000 obiektów. Niestety to nie wystarczy – powiedział Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Co spowodowało tę sytuację?
– Zabrakło trochę wyobraźni. Przede wszystkim był zupełnie inny początek, inne podejście. W międzyczasie nastąpiły zmiany prawne, musieliśmy dostosować się do artykułu 5.2 a nie 5.4 dyrektywy 91/271/EWG, co oznacza, że mamy obowiązek podwyższonego oczyszczania związków biogennych we wszystkich oczyszczalniach obsługujących aglomeracje większe niż 10 000. W związku z czym pojawiają sie sytuacje, w których nawet nowo oddane oczyszczalnie mogą nie spełniać obostrzonych kryteriów – podkreślił prezes KZGW. – Początkowo dość optymistycznie podchodziliśmy również do zasięgu aglomeracji. W Polsce bardzo często stosujemy rozproszoną rozbudowę, co powoduje, że odległości dla przesyłu ścieków są bardzo duże i budowa sieci kanalizacyjnej przestaje się opłacać. Czyli na początku optymizm, a teraz realia. Realia pokazują, że aby spełnić te kryteria, które narzuca dyrektywa ściekowa, trzeba zweryfikować zakresy wielkości aglomeracji oraz rozsądnie podchodzić do kwestii liczby mieszkańców planowanych do podłączenia na 1 km sieci – dodał. Aglomeracje powinniśmy planować tak by mogły zostać w odpowiednim stopniu skanalizowane do końca 2015 r.

Fot.: BMP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ