Partner serwisu
11 grudnia 2014

Hermetyzacja osadników wstępnych w Koziegłowach [ZOBACZ FILM]

Kategoria: Aktualności

Inwestycja warta ok. 39 mln zł jest pierwszą w Polsce hermetyzacja osadników wstępnych wykorzystująca pokrywy stałe samonośne o średnicy 52 m i wadze 30 ton.

Hermetyzacja osadników wstępnych w Koziegłowach [ZOBACZ FILM]

Hermetyzacja (uszczelnienie) czterech osadników wstępnych to złożony i trudny technicznie proces obejmujący: modernizację osadników i budowę na każdym z nich odpowiednio sztywnej i wytrzymałej pokrywy o średnicy 52 m wraz z instalacją do oczyszczania powietrza gromadzącego się pod kopułą.

Do oczyszczania powietrza zastosowane zostaną II - stopniowe instalacje do dezodoryzacji. I stopień oczyszczania powietrza realizowany będzie w oparciu o filtrację na złożu mineralnym pochodzenia wulkanicznego (typu Lava). II stopień będzie oparty na procesie suchej sorpcji chemicznej z zastosowaniem środków silnie utleniających.

To proces czasochłonny. Przebudowa pojedynczego osadnika wymaga kilku miesięcy prac, a ze względu na konieczność zachowania ciągłości funkcjonowania oczyszczali ścieków niemożliwa jest modernizacja wszystkich osadników jednocześnie. Oznacza to, że w każdym roku, począwszy od 2013 roku, będą modernizowane dwa osadniki.Dlaczego hermetyzujemy osadniki wstępne?

Hermetyzacja osadników wstępnych to istotny element polityki antyodorowej Spółki Aquanet prowadzonej dla COŚ w Koziegłowach. Hermetyzacja ma na celu zmniejszenie uciążliwości zapachowej oczyszczalni. Ważnych informacji w zakresie funkcjonowania COŚ dostarczył specjalistom z Aquanet audyt odorowy prowadzony w latach 2011 - 2012, który zidentyfikował źródła emisji odorów. Hermetyzacja osadników wstępnych znalazła się również w rekomendacjach zawartych w podsumowaniu badań oddziaływania COŚ na otoczenie, realizowanych od maja 2011 r. do kwietnia 2012 r. przez naukowców z Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Wówczas analizie poddane zostały procesy technologiczne zachodzące w oczyszczalni, a także oddziaływanie zapachowe i mikrobiologiczne obiektu wraz z oceną jego wpływu na zdrowie mieszkańców terenów w pobliżu COŚ.

Efekt hermetyzacji osadników wstępnych

Po całkowitym zhermetyzowaniu tych obiektów uciążliwość zapachowa COŚ powinna być zminimalizowana i zamknięta do granic oczyszczalni. Nie oznacza to jednak, że nieprzyjemny zapach z oczyszczalni przestanie być całkowicie odczuwalny. Specyfika pracy oczyszczalni ścieków wymaga regularnych przeglądów obiektów, co wiąże się z chwilową emisją odorów.

Źródło i fot.: Aquanet

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ