Partner serwisu
15 października 2014

Filozofia na osad

Kategoria: Wywiady

– Część osadu po odwodnieniu przetwarzana jest na kompost. Natomiast resztę suszymy i wywozimy do pobliskiej cementowni. Jak widać, mamy podzieloną filozofię zagospodarowania osadów – mówi Sławomir Matyjaszczyk, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

Filozofia na osad

Jak kwestia gospodarki osadowej została rozwiązana na Oczyszczalni Ścieków Hajdów?
Pierwsze działania w tym zakresie były zrealizowane w ramach projektu z Funduszu ISPA. Dotyczyły samej końcówki technologicznej – zainstalowane zostały urządzenia do suszenia fluidalnego, wtedy były to jeszcze prototypy. Teraz już wiemy, że instalacja ta będzie wymagała w przyszłości zmian. Obecnie jesteśmy w trakcie modernizacji na oczyszczalni procesu fermentacji beztlenowej osadów

Na czym ona polega?
Jest to kompleksowa modernizacja czterech komór fermentacyjnych. Obejmuje system mieszania, gaszenia piany, pompowania i ogrzewania. Celem działań jest zwiększenie możliwości wykorzystania osadu do produkcji biogazu. Inwestycja, połączona z wymianą gazogeneratorów, zrealizowana będzie w przyszłym roku ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.

16 czerwca podpisaliśmy z WFOŚiGW w Lublinie umowę o dofinansowanie projektu. W ramach konkursu 11 będziemy modernizowali na oczyszczalni instalację odwadniania osadu przefermentowanego. Aktualnie mamy prasy, które najprawdopodobniej wymienimy na układ wirówek. To również zrealizujemy w przyszłym roku.

Jeżeli chodzi o część technologiczną, czyli WKF-y, zagęszczanie wstępne i odwadnianie – w najbliższych latach nie planujemy tu większych modernizacji. Pozostaje tylko kwestia co dalej zrobić z odwodnionym osadem, ale to już głębszy problem.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ