Przedstawiciele Królestwa Danii z wizytą w Bydgoskich Wodociągach
21 maja Bydgoskie Wodociągi gościły przedstawicieli Ambasady Królestwa Danii, którzy mieli możliwość zapoznania się z rozwiązaniami w zakresie gospodarki wodno-ściekowej oraz rozwiązań zielono – niebieskich na terenie Bydgoszczy.
Nie bez przyczyny to właśnie Miejskie Wodociągi stały się gospodarzem spotkania. Rozmowy toczyły się wokół bydgoskich rozwiązań wodnych i kanalizacyjnych, które od lat cieszą się uznaniem nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Goście byli szczególnie zainteresowani jakością wody, która – dzięki inwestycjom współfinansowanym z funduszy europejskich – jest doskonałej jakości i bez przeszkód można pić ją prosto z kranu.
Spotkanie stworzyło również możliwość wymiany doświadczeń, zaprezentowania innowacyjnych projektów, które w ostatnich latach realizowały Bydgoskie Wodociągi. Była to również okazja do nawiązania nowych, międzynarodowych relacji partnerskich - relacjonuje spółka.
Przedstawiciele Ambasady Danii wyrazili słowa uznania za to, że Bydgoszcz potrafiła mądrze wykorzystać wsparcie unijne, by osiągnąć parametry oczyszczonych ścieków zgodne z wymaganiami traktatu akcesyjnego.
- To dla nas ogromne wyróżnienie i dowód, że obrana strategia ekologicznego i nowoczesnego zarządzania zasobami wodnymi przynosi wymierne efekty - informuje MWiK Bydgoszcz.
Duże zainteresowanie wzbudził również projekt retencji i zagospodarowania wody deszczowej, znany jako „Miasto Gąbka”. Inicjatywa ta ma kluczowe znaczenie w dobie zmian klimatycznych, zwiększając odporność miasta na skutki gwałtownych opadów oraz wspierając lokalną retencję.
Wśród tematów rozmów pojawiły się także plany współpracy w zakresie przyszłych badań nad optymalizacją układów pompowych, rozbudową systemu SCADA oraz wspólną organizacją konferencjach naukowych. Takie zaangażowanie i chęć partnerskiej kooperacji to dla nas sygnał, że Bydgoszcz ma wiele do zaoferowania na arenie międzynarodowej.
Na zakończenie wizyty goście mieli okazję odwiedzić zabytkową Wieżę Ciśnień i Halę Pomp. Zebrane tam eksponaty i unikalna historia bydgoskiej infrastruktury wodnej zrobiły na nich ogromne wrażenie.