Loggery akustyczne, czyli innowacje w Wodociągach Miasta Krakowa
Loggery akustyczne to urządzenia monitorujące sieć wodociągową. Dzięki czułemu mikrofonowi i nadajnikowi GSM rejestrują szumy w rurociągu. Inteligentny algorytm analizuje dźwięki, wykrywając potencjalne wycieki.

Każdego ranka Zespół Diagnostyczny Zakładu Sieci Wodociągowej sprawdza alarmy i podejmuje działania naprawcze. Jak informują Wodociągi Miasta Krakowa, loggery akustyczne najczęściej są instalowane na hydrantach podziemnych i zasuwach wodociągowych, ale także w komorach diagnostycznych i specjalnie przygotowanych punktach diagnostycznych do monitorowania magistral.
Jak wygląda proces wykrywania awarii? Loggery wskazują miejsce potencjalnej awarii, analizując dźwięki w rurociągu. Zespół diagnostyczny potwierdza awarię w terenie i wskazuje dokładne miejsce, w którym należy kopać, a następnie korelator – urządzenie do nasłuchu sieci wodociągowej – precyzyjnie lokalizuje uszkodzenia.
Dlaczego to takie ważne? W sieci wodociągowej występują dwa typy awarii: nagłe, czyli widoczne od razu oraz ukryte, mogące trwać nawet 180 dni. Loggery pomagają wykrywać te drugie, co pozwala minimalizować straty wody, chronić środowisko i zasoby wodne, a także zwiększać komfort mieszkańców, skracając czas naprawy. Blisko 1000 aktywnych urządzeń monitoruje online ok. 300 km siec. Jak informuje spółka, 5 lat stosowania to ponad 400 wykrytych i usuniętych awarii ukrytych.
- Jako jedna z nielicznych firm w Polsce testujemy loggery różnych producentów na specjalnym poletku doświadczalnym. Dlatego gwarantujemy najwyższą precyzję i skuteczność pomiarów urządzeń montowanych w naszej sieci - informują Wodociągi Miasta Krakowa.
Komentarze