Kraków: Drugie spotkanie konsultacyjne dot. planów utrzymania wód
Wysoka frekwencja i konstruktywny dialog – tak można podsumować konsultacje społeczne Planów utrzymania wód oraz sporządzanych dla tych dokumentów Prognoz oddziaływania na środowisko w Krakowie.

- ZGW w Krakowie zarządza ogromną ilością cieków bo aż 47 tys. km, a w przeciągu 6 lat wiele się na nich zmieniło. Zadań utrzymaniowych do wykonania na nich jest ogrom, zarówno w celu ochrony przed susza jak i powodzią. Mam nadzieję, że te rozmowy konsultacyjne zaowocują wypracowaniem konsensusu na kolejne lata wspólnego działania pomiędzy Wodami Polskimi, Wędkarzami, Rolnikami czy ekologami. Trzeba jednak pamiętać, że z klimatem nie uda nam się zawrzeć kompromisu. Dlatego musimy o tych zachodzących zmianach klimatycznych cały czas myśleć i się po prostu do nich dostosować. - podkreślił rozpoczynając konsultacje w Krakowie Dyrektor RZGW Wojciech Kozak.
W spotkaniu 21 stycznia 2025 roku udział wzięli m.in.: przedstawiciele samorządów, ekolodzy, reprezentanci Polskiego Związku Wędkarskiego oraz mieszkańcy ujętych w planach terenów.
Podstawą merytoryczną opracowania aktualnych projektów PUW były potrzeby realizacji prac utrzymaniowych zgłoszonych przez każdy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Zgłoszone działania zostały uszczegółowione oraz poddane analizom, w tym pod kątem zgodności z celami środowiskowymi. Plany, które są obecnie opracowywane, będą obowiązywać przez najbliższe 6 lat.
Jakie działania obejmują PWU?
- wycinanie roślin,
- usuwanie roślin pływających i rosnących w dnie,
- usuwanie drzew i krzewów,
- usuwanie przeszkód naturalnych oraz wynikających z działalności człowieka,
- zasypywanie wyrw oraz ich odbudowa,
- udrażnianie wód,
- remont lub konserwacja urządzeń wodnych oraz budowli regulacyjnych,
- rozbiórka tam bobrowych oraz zasypywanie nor zwierząt w brzegach.
Uczestnicy, podczas spotkania, mieli możliwość zgłaszania uwag zarówno do samych projektów PUW, jak i do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów. Z ramienia KZGW p.o. Dyrektora Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą Krzysztof Chęć odpowiadał na pytania i rozwiewał wątpliwości dotyczące utrzymania wód i zarządzania nimi.
Komentarze