Akademia H2O – laboratorium nie z tej Ziemi
Duch w butelce, tęcza w probówce. Brzmi jak zjawiska paranormalne, a tymczasem to nazwy niesamowitych eksperymentów, w których główną rolę odgrywają dwie najbardziej niezbędne do życia substancje – woda i powietrze. Takie cuda tylko w Akademii H2O – autorskim projekcie edukacyjnym MPWiK Wrocław. Właśnie wystartowała trzecia edycja.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 26 przy ul. Cynamonowej było barwnie i wesoło. W środę, 6 listopada, ta dobra zabawa zainaugurowała poważny program edukujący o zasobach wodnych i trosce o środowisko naturalne. Co ważne zajęcia Akademii H2O opierają się na podstawie programowej nauk przyrodniczych dla klas 1-3. MPWiK i Departament Edukacji Urzędu Miejskiego już trzeci rok z rzędu uczą, że szacunek do wody i najbliższego otoczenia to we Wrocławiu priorytet.
Pierwsi w kraju
Wrocław jako pierwszy postawił na kompleksową edukację ekologiczną w szkołach podstawowych już w 2022 roku. Akademia H2O to wyjątkowy program opracowany przez MPWiK Wrocław, skierowany do uczniów klas drugich. Materiały przygotowane przez ekspertów z wrocławskich wodociągów wzbudzają zainteresowanie dzieci i motywują je do poszerzania wiedzy, przez samodzielne odkrywanie nowych informacji. Ideą twórców jest to, by troska o środowisko stała się dla dzieci czymś naturalnym.
– Projekty takie, jak Akademia H2O mają bezpośredni wpływ na przyszłość naszych dzieci. To ważne, by w dorosłym życiu mieli nieograniczony dostęp do czystej wody i świeżego powietrza, i by mądrze zarządzali tym, co daje im natura. Odwdzięczajmy się naturze, za to wszystko, co od niej czerpiemy. Cieszę się, że to właśnie nasze miasto, jako pierwsze w Polsce, już trzeci rok z rzędu wprowadza we wszystkich podstawówkach kompleksowy cykl zajęć o ekologii. Wrocławianie są mądrzy i odpowiedzialni, a Akademia H2O pomaga wychować kolejne równie wspaniałe pokolenia – podkreśla Ryszard Kessler, wiceprezydent Wrocławia.
Po raz pierwszy Akademia H2O stała się priorytetem w szkołach podstawowych stolicy Dolnego Śląska w roku szkolnym 2022/ 2023. Od tamtej pory w samym Wrocławiu ukończyło ją około 13 500 dzieci (i kolejnych 1500 w ościennych gminach). W tym roku ponad 6000 wrocławskich drugoklasistów dołączyło do projektu i otworzyło karty pracy, a ich nauczyciele – scenariusze zajęć. Naukę wzbogacają plansze edukacyjne, komiksy, filmy i animacje – wszystko stworzone przez MPWiK na potrzeby realizacji projektu.
– Wrocławscy drugoklasiści już teraz wiedzą, że myśląc i działając lokalnie osiągną globalny sukces. To oni za kilkanaście lat będą rządzić tym światem i dlatego warto zainwestować w ich pozytywne nawyki ekologiczne. Wrocławskie wodociągi to wiedzą. Z każdym kolejnym rokiem, w którym Akademia H2O jest obecna we wrocławskich podstawówkach jesteśmy spokojniejsi o naszą przyszłość na tej planecie. Robimy coś dobrego i widzimy tego efekty. Zarażamy pozytywnym nastawieniem, bo pokazujemy, jak cudowną substancją jest woda – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK Wrocław, Spółki która jest autorem projektu.
Akademia H2O, czyli czary prosto z laboratorium
Tegoroczna inauguracja projektu Akademia H2O zamieniła salę gimnastyczną przy ul. Cynamonowej w wielkie laboratorium. Rekordowa liczba 132 drugoklasistów wykonywała kolorowe doświadczenia – sprawdzali, co dzieje się ze słoną wodą, gdy dodamy do niej barwnik. Samodzielnie stworzyli tęczę w probówce. Obserwowali też zjawisko „zwane „duch w butelce”, gdy ciepłe powietrze rozchodzi się wewnątrz naczynia oraz tworzyli własną tęczę w próbówce.
– Mimo wieloletniego doświadczenia pracy z dziećmi i młodzieżą, stale fascynuje mnie ich ciekawość świata. Do nas – dorosłych – należy właściwie nią pokierować i dać naszym uczniom dobry przykład. Praca na postawach jest trudna, ale dzięki projektowi Akademia H2O widzimy, że ten trud ma sens, a nauczyciele, którzy nas wspierają pokazują, że wrocławska edukacja jest na najwyższym poziomie – dodaje Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.
To był wyjątkowy dzień także za sprawą występów artystycznych, które ZSP 26 przygotowało, jako gospodarz wydarzenia. Akrobatyka powietrzna dała wszystkim uczestnikom poczucie, że nauka i sztuka zawsze mogą iść w parze.
Wrocław inspiruje
Projekt Akademii H2O, poza sukcesem we Wrocławiu, zdobywa zainteresowanie innych samorządów. MPWiK udziela licencji na realizację programu, a materiały edukacyjne są dostosowywane do potrzeb poszczególnych gmin. Od ubiegłego roku Akademię H2O prowadzą w swoich szkołach gminy: Czernica, Kąty Wrocławskie, Długołęka, Kobierzyce. Wszystkie postanowiły realizować kolejną edycję programu.
Komentarze