Jak udzielać pierwszej pomocy na wodzie? W Rzeszowie już wiedzą
Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie odbyli szkolenie „z zakresu udzielania pierwszej pomocy na wodzie”.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne zostały przeprowadzone przez wykfalifikowanych instruktorów.
Pierwsza część szkolenia dotyczyła:
- zagadnień prawnych udzielania pierwszej pomocy,
- bezpieczeństwa działań ratowniczych,
- pierwszej pomocy przy podtopieniach oraz technik ratownictwa wodnego.
Omówione zostały także podstawowe węzły stosowane w ratownictwie wodnym oraz działania jakie należy podjąć w przypadku topienia się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
W części drugiej uczestnicy udali się na Stopień Wodny Rzeszów, gdzie mogli zobaczyć jak udzielać pierwszej pomocy dla osoby podtopionej. Instruktorzy zaprezentowali ćwiczenia praktyczne z zakładania kamizelki ratunkowej - to podstawowy sprzęt dla ratowników wodnych. Kamizelki ratunkowe spełniają co najmniej kilka funkcji. Przede wszystkim zapewniają większą ochronę i widoczność ratownika, a liczne kieszonki pozwalają schować w nich przydatne rzeczy. Do akcesorii ratunkowych zaliczamy koła ratunkowe, kaski ochronne, rzutki ratownicze, linę oraz nóż ratowniczy, a także boje ratunkowe, gwizdki, naszywki, maski do sztucznego oddychania, sprzęt sygnalizacyjny czy koce izotermiczne.
Akcje ratownicze w wodzie są niezwykle skomplikowane, nieprzewidywalne i trudne, dlatego tak ważne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu, który został zaprezentowany i szczegółowo omówiony podczas szkolenia. I choć jest tego sprzętu dużo - dobrze mieć świadomość, że w zależności od sytuacji może być potrzebne zupełnie coś innego.
Instruktorzy przygotowali również pokazy z zakresu wyciągania osoby podtopionej na łódkę, z rzutu rzutką na wodzie oraz z rzutu kołem ratunkowym na wodzie, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Każdy mógł wziąć udział w ćwiczeniach i spróbować swoich sił na wodzie. Uczestnicy chętnie rzucali rzutką oraz kołem ratunkowym. Praktyka czyni mistrza – i tak też było w tym przypadku – z każdym rzutem było coraz celniej.
Wszystkie ćwiczenia praktyczne na wodzie wykonywane przez instruktorów w formie pokazu były bardzo interesujące. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy często decyduje o życiu poszkodowanego, dlatego tak cenne i ważne są tego typu szkolenia, by wiedzieć jak zachować się w czasie niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą zdarzyć się nad wodą i nie tylko.
Wniosek:
Potrzebna jest pomoc, bo zagrożone jest Twoje lub czyjeś życie? Nie wpadaj w panikę! Reaguj!
Wezwij pomoc i zrób wszystko, co możesz, zanim przyjedzie karetka.
Komentarze