Partner serwisu
01 lipca 2024

Cztery lata bez zmiany ceny za wodę i ścieki we Wrocławiu. Czas na korektę

Kategoria: Aktualności

Od 6 lipca 2024 roku zmienią się taryfy wodociągowe we Wrocławiu. Koszt dostarczenia metra sześciennego wody i odbioru ścieków po waloryzacji wyniesie około 2 zł więcej niż obecnie. MPWiK Wrocław ze stawką 14,10 zł brutto będzie na poziomie średniej taryfy w największych polskich miastach i zdecydowanie poniżej średniej ceny dla samorządów na Dolnym Śląsku.

Cztery lata bez zmiany ceny za wodę i ścieki we Wrocławiu. Czas na korektę

Obecne stawki zostały ustalone aż sześć lat temu i miały obowiązywać maksymalnie trzy lata. Wody Polskie, czyli krajowy regulator cen, nie wyrażał zgody na korektę, tymczasem sytuacja gospodarcza w kraju uległa diametralnej zmianie. Ostatnia zmiana cen za wodę i ścieki miała miejsce w maju 2020 roku, a więc już 4 lata temu. Zsumowana inflacja w tym okresie wyniosła 36,97%, a koszty gazu i prądu odpowiednio wzrosły o 283% i 63%.

Wzrosły także koszty pracy, inwestycji i remontów. Stąd obowiązujące do tej pory stawki wodociągowe we Wrocławiu nie pokrywają nawet kosztów ujmowania, produkcji i dystrybucji wody, a także odbierania i oczyszczania ścieków.

– Realna korekta powinna wynieść co najmniej 40%, jednak chcąc ograniczyć wzrost opłat dla mieszkańców naszego miasta zaproponowaliśmy zdecydowanie niższą zmianę. W pierwszym roku obowiązująca stawka będzie waloryzowana o 19,5% w stosunku do ceny z 2020 roku, a w dwóch kolejnych latach na poziomie planowanej w Polsce inflacji – mówi Witold Ziomek, Prezes Zarządu MPWiK Wrocław.

Obecnie cena za metr sześcienny dostarczenia wody i odbioru ścieków w stolicy Dolnego Śląska wynosi 11,80 zł brutto. Po zmianie cen – zatwierdzonej przez regulatora Wody Polskie – będzie to 14,10 zł brutto. Metr sześcienny wody i odbioru ścieków wzrośnie więc o około 2 zł. Tak będzie w pierwszym roku obowiązywania nowej stawki, od 6 lipca 2024 r. do 5 lipca 2025 r.

W kolejnych latach MPWiK zaproponowało kosmetyczne zmiany cen, które również zostały zaakceptowane przez regulatora Wody Polskie. Będzie to odpowiednio 3,9% wzrostu w drugim roku obowiązywania nowej taryfy i 2,4% w trzecim.

Wrocław poniżej średniej na Dolnym Śląsku

Jak wyglądają stawki za wodę i ścieki we Wrocławiu na tle innych miast? Mieszkańcy Katowic za metr sześcienny dostarczenia wody i odbioru ścieków płacą 17,05 zł brutto, Gorzowa Wielkopolskiego – 16,37 zł brutto, a Szczecina 14,79 zł brutto. Wrocław ze stawką 14,10 zł brutto po zmianie będzie na poziomie średniej największych polskich miast i zdecydowanie poniżej średniej ceny samorządów na Dolnym Śląsku, gdzie np. w Wałbrzychu cena za m3 dostarczenia wody i odbioru ścieków to 23,14 zł brutto, a w Polkowicach – 21,94 zł brutto.

Taryfa wodociągowa, czyli właściwie co?

Taryfy za wodę i ścieki służą do pokrycia kosztów ujmowania, produkcji i dystrybucji wody oraz do odbioru i oczyszczania ścieków.

Pokrywają także koszty bieżącej eksploatacji i remontów infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, a oprócz tego są głównym źródłem finansowania nowych inwestycji służących rozwojowi sieci i obiektów wod-kan.

– Dzięki środkom z taryf spółka może utrzymać ciągłość i niezawodność dostarczania wysokiej jakości wody do wszystkich odbiorców we Wrocławiu, chronić środowisko naturalne przez dotrzymywanie bardzo wyśrubowanych norm oczyszczania ścieków w oczyszczalni, a także realizować inwestycje, które zapewniają komfort życia mieszkańców naszego miasta – dodaje Witold Ziomek, Prezes Zarządu MPWiK Wrocław.

Dla przykładu na przełomie roku MPWiK zakończyło wielką inwestycję za 78 mln zł na osiedlu Jerzmanowo-Jarnołtów, gdzie powstało ponad 15 km sieci kanalizacji sanitarnej, 2 przepompownie ścieków i 2 km sieci wodociągowej. Przed spółką kolejne wyzwania, jak choćby rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku.

MPWiK Wrocław w liczbach

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu dostarcza wysokiej jakości wodę z Oławy i Nysy Kłodzkiej do blisko miliona odbiorców z Wrocławia i gmin ościennych. Niezawodność dostaw wody gwarantują dwa Zakłady Produkcji Wody: „Mokry Dwór” oraz „Na Grobli”, a także Stacja Uzdatniania Wody „Leśnica”. Natomiast ścieki po przejściu przez system kanalizacji miejskiej trafiają do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”. Spółka eksploatuje ponad 2000 km sieci wodociągowej i około 1750 km sieci wodociągowej. Posiada 69 przepompowni kanalizacji sanitarnej i 18 przepompowni deszczowych. W MPWiK działa akredytowane laboratorium, które kontroluje jakość wody na wszystkich etapach jej ujmowania, uzdatniania i przesyłania. Rocznie to około 10 tys. próbek wody i 100 tys. analiz.

Wrocławskie wodociągi wyróżniają się na tle branży jako lider transformacji cyfrowej i innowacji nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Miarą sukcesu MPWiK jest przyznanie spółce przez Europejską Fundację ds. Zarządzania (EFQM) z siedzibą w Brukseli międzynarodowego wyróżnienia Recognised for Excellence 5*, stawiającego ją w gronie najlepiej zarządzanych organizacji w skali europejskiej.

źródło: MPWiK Wrocław
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ