Partner serwisu
24 czerwca 2024

Umowa podpisana. 130 milionów dla MPWiK Rzeszów z programu FEnIKS

Kategoria: Aktualności

Znaczne zwiększenie wydajności rzeszowskiej oczyszczalni ścieków oraz modernizacja głównej magistrali wodociągowej to najważniejsze zadania, które zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Wniosek do NFOŚiGW o dofinansowanie tych przedsięwzięć został zaakceptowany i uznany za najlepszą aplikację w Polsce.

Umowa podpisana. 130 milionów dla MPWiK Rzeszów z programu FEnIKS

W siedzibie NFOŚiGW w Warszawie odbyło się spotkanie z udziałem prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, podczas którego prezes MPWiK Rzeszów Marcin Lewandowski podpisał umowę na mocy, której spółka otrzyma blisko 130 milionów złotych dofinansowania.

Rzeszowski MPWiK starał się o dofinansowanie planowanych inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  z  programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).

Wniosek rzeszowskiego MPWiK uzyskał najwyższą punktację w kraju pokonując takie miasta jak Warszawa, Poznań, czy Zamość. Jednocześnie rzeszowski wniosek jest drugim po Warszawie tego typu projektem w Polsce, jeśli chodzi o wartość planowanych inwestycji.

Podpisanie umowy o dofinansowanie odbyło się 18 czerwca 2024r w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w obecności wiceprezesa funduszu Roberta Gajdy, z udziałem prezydenta miasta Rzeszowa Konrada Fijołka. Umowę ze strony Rzeszowa podpisał prezes MPWiK Marcin Lewandowski. Rzeszowską ekipę uzupełniali dyrektor ds. technicznych MPWiK Robert Potoczny oraz Mirosław Pięta kierownik Jednostki Realizującej Projekt.

Całkowity koszt rzeszowskiego projektu to 226 mln zł brutto, a otrzymane dofinansowanie w wysokości 129,5 mln zł stanowi 70 procent wartości netto.

Zasadniczym elementem wniosku są 4 zadania inwestycyjne o wartości ponad 120 mln zł, planowane do realizacji na terenie miejskiej oczyszczalni, a mające za zadanie zwiększyć jej wydajność o 25 procent. Jest to niezbędne bo liczba mieszkańców miasta  stale rośnie. Coraz częstsze stają się także gwałtowne zjawiska pogodowe związane z intensywnymi opadami.

Planowane przez nas inwestycje są niezbędne dla zabezpieczenia potrzeb dynamicznie rozwijającego się miasta – mówi Marcin Lewandowski, prezes MPWiK Rzeszów sp. z o.o. i dodaje: – W pierwszej kolejności chcemy rozpocząć konieczne inwestycje w oczyszczalni ścieków. Prace potrwają tam do 2027 roku. W latach 2026-2028 planujemy przeprowadzenie bezwykopowej modernizacji głównej magistrali wodociągowej.

MPWiK w ranach planowanego projektu planuje także m. in. budowę kanalizacji sanitarnej o średnicy 800 mm w obrębie ulic: Tarnowskiej, Miłocińskiej, Warszawskiej oraz łącznika drogowego pomiędzy ul. Warszawską i Lubelską. Planowana instalacja ma odbierać ścieki z terenów położonych w północno-zachodniej części Rzeszowa.

Dofinansowanie, które uzyskaliśmy to największe zewnętrzne wsparcie finansowe w historii rzeszowskiego MPWiK. Nasz wniosek został najlepiej oceniony co daje nam dużą satysfakcję – mówi Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt w rzeszowskim MPWiK. To tam powstał rzeszowski wniosek o dofinansowanie, który uzyskał tak dobre oceny w NFOŚiGW.

Wiedzieliśmy, że pula środków jest ograniczona, i że nasza aplikacja musi być bez zarzutu bo pieniędzy wystarczy tylko dla najlepszych  – dodaje Mirosław Pięta.

NFOŚiGW dysponował pulą około 800 mln złotych dla wszystkich potencjalnych beneficjentów. 

My wnioskowaliśmy o blisko 130 milionów więc znaczną część puli. Musieliśmy więc wypracować jak najlepszy wniosek. Zrobiliśmy to i mamy dużą satysfakcję – kończy Mirosław Pięta.   

źródło: MPWiK Rzeszów
fot. MPWiK Rzeszów
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ