Partner serwisu
28 maja 2024

Modernizacje w Oczyszczalniach Ścieków Wodociągów Chrzanowskich

Kategoria: Aktualności

W ostatnich miesiącach na terenie oczyszczalni ścieków Wodociągów Chrzanowskich przeprowadzono szereg istotnych modernizacji. Prace te mają na celu nie tylko poprawę efektywności procesów oczyszczania, ale również przygotowanie infrastruktury do przyszłych inwestycji.

Modernizacje w Oczyszczalniach Ścieków Wodociągów Chrzanowskich

Modernizacja komory napowietrzania w Chrzanowie

W połowie kwietnia br. w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie uruchomiono komorę napowietrzania nr 2 (KNP2). Zakres prac obejmował szereg działań, w tym odpompowanie, mycie i czyszczenie komory, co było niezbędne do dalszych prac modernizacyjnych.

Najważniejszym elementem modernizacji była wymiana dyfuzorów – dysków napowietrzających drobnopęcherzykowych, w ilości 1250 sztuk. Stare, zużyte dyfuzory zostały zastąpione nowymi, co znacznie poprawi efektywność napowietrzania ścieków. Ponadto, wymieniono skorodowane elementy prowadnic mieszadeł MT100 na nowe, ocynkowane ogniowo, co zapewni ich dłuższą żywotność i lepszą wydajność. Prace obejmowały także naprawę i konserwację elementów stalowych mocujących rurociąg mieszadła pompującego.

Przygotowania do turbin wiatrowych w Libiążu

Na terenie Oczyszczalni Ścieków Libiąż ”A”, która jest samodzielnie modernizowana przez Wodociągi Chrzanowskie, prowadzone są prace w ramach zadania „Wykonanie utwardzenia terenu pod turbiny wiatrowe”. Jest to ważny krok w kierunku zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii w działalności oczyszczalni.

Obecnie trwa wyburzanie zbędnych elementów betonowych i żelbetowych dawnego osadnika Imhoffa oraz zasypywanie zbiornika materiałem dostępnym na terenie oczyszczalni. Prace te są niezbędne do przygotowania terenu pod instalację turbin wiatrowych, które w przyszłości będą zasilać oczyszczalnię w energię elektryczną.

Remont biologicznego reaktora SBR nr 4

Równocześnie w Libiążu kontynuowane są prace związane z piaskowaniem i malowaniem elementów stalowych remontowanego reaktora biologicznego SBR nr 4. Prace te mają na celu odnowienie i zabezpieczenie konstrukcji reaktora przed korozją, co jest kluczowe dla jego długotrwałej i niezawodnej pracy.

Wodociągi Chrzanowskie nieustannie dążą do poprawy infrastruktury i efektywności swoich oczyszczalni ścieków. Przeprowadzone modernizacje w Chrzanowie i Libiążu są tego doskonałym przykładem. Dzięki wymianie dyfuzorów, utwardzeniu terenu pod turbiny wiatrowe oraz remontowi reaktora biologicznego, oczyszczalnie te będą mogły pracować jeszcze bardziej efektywnie i ekologicznie. To krok w stronę nowoczesnych, zrównoważonych rozwiązań, które przynoszą korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla lokalnej społeczności.

źródło: facebook Wodociągi Chrzanowskie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ