Partner serwisu
23 maja 2024

Aleksandrów inwestuje w modernizację oczyszczalni ścieków

Kategoria: Aktualności

Aleksandrów przeznaczył już 2,3 miliona złotych na pierwszy etap modernizacji miejscowej oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnia, zlokalizowana w miejscowości Ruda Bugaj, od 20 lat służy gminie Aleksandrów Łódzki.

Najnowsza inwestycja obejmowała wymianę głównego urządzenia do wstępnej filtracji, zwanego sitopiaskownikiem, oraz zakup nowych sprężarek do napowietrzania i oczyszczania ścieków. Prace obejmowały również oczyszczenie zbiorników i osadników oraz przygotowanie miejsca na zrzut zewnętrzny ścieków. Dodatkowo, między zbiornikami zainstalowano tajemniczo brzmiący „nitrofiltrylator”.

Oczyszczalnia w Rudzie Bugaj obsługuje zarówno ścieki socjalno-bytowe, jak i przemysłowe z całego skanalizowanego obszaru gminy, a także ścieki dowożone z terenów nieskanalizowanych. Działa jako oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna z chemicznym wspomaganiem strącania fosforu oraz przetwarzaniem osadów nadmiernych poprzez Autotermiczną Termofilową Stabilizację Osadów (ATSO).

Proces oczyszczania ścieków składa się z dwóch głównych etapów. Pierwszy etap to oczyszczanie mechaniczne, mające na celu usunięcie większych osadów i piasku. Drugi etap to oczyszczanie biologiczne, które redukuje związki organiczne oraz azot i fosfor. System BARDENPHO, zastosowany w oczyszczalni, umożliwia skuteczne usuwanie związków biogennych poprzez naprzemienne przepływanie ścieków przez strefy beztlenowe, niedotlenione i tlenowe.

Produkcja osadów nadmiernych, wynikających z biologicznego oczyszczania ścieków, wymaga ich stabilizacji i higienizacji. Proces ATSO wykorzystuje mikroorganizmy aerobowe do przekształcania osadów w podstawowe związki chemiczne, co generuje wysokie temperatury eliminujące czynniki chorobotwórcze. Powstały osad jest w pełni stabilizowany, higienizowany i nadaje się do bezpośredniego zastosowania w rolnictwie.

Kolejne etapy modernizacji przewidują budowę nowego zbiornika oraz montaż dodatkowych urządzeń oczyszczających ścieki. Ta inwestycja znacząco poprawi wydajność i skuteczność oczyszczalni, zapewniając lepszą jakość środowiska i usług dla mieszkańców.

źródło: na podstawie PGKiM w Aleksandrowie Łódzkim
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ