Partner serwisu
10 maja 2024

150 lat historii Wodociągów Raciborskich. Świętowanie dziedzictwa i przyszłości

Kategoria: Aktualności

W 2024 roku Wodociągi Raciborskie obchodzą swoje 150-lecie. To okazja do spojrzenia w przeszłość i przypomnienia, jak dynamicznie rozwijała się infrastruktura wodno-kanalizacyjna miasta Racibórz. Uroczystości jubileuszowe uświetnione zostały przez wizytę zasłużonych emerytowanych pracowników, którzy mieli okazję zobaczyć, jak zmienił się zakład na przestrzeni lat.

150 lat historii Wodociągów Raciborskich. Świętowanie dziedzictwa i przyszłości

Od akweduktu do nowoczesności

Pierwsze ślady wodociągów w Raciborzu sięgają 1258 roku, kiedy to zbudowano prosty akwedukt. Przez wieki system zaopatrzenia w wodę ewoluował, przechodząc od drewnianych rur w Oborze w XVIII wieku, przez pompownie parowe w XIX wieku, aż do wykorzystania nowoczesnych technologii w XX i XXI wieku.

  • 1874 rok – powstaje pierwszy zorganizowany zakład wodociągowy przy ulicy 1 Maja, wykorzystujący wodę z Odry. To wówczas Racibórz otrzymuje pierwsze filtry powolne i pompownie.
  • Początek XX wieku – intensyfikacja badań hydrogeologicznych pozwala na rozwój nowych ujęć wody, które były odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie przemysłowe oraz zanieczyszczenie Odry.
  • Okres międzywojenny – zwiększa się liczba studni, wprowadza się wapniarkę i hale odżelaziania, które poprawiają jakość wody.
  • Lata powojenne – mimo zniszczeń wojennych, zakład szybko odbudowuje infrastrukturę. Rozbudowa sieci i modernizacja urządzeń trwają przez całe dekady, odpowiadając na potrzeby rosnącej populacji.
  • Przełom XX i XXI wieku – po przemianach politycznych i gospodarczych w Polsce, wodociągi w Raciborzu przeobrażają się, adaptując nowoczesne technologie i metody zarządzania. Programy unijne wspierają dalszy rozwój i modernizację.

Jubileusz i wizyta emerytów

Jubileusz 150-lecia Wodociągów Raciborskich był nie tylko okazją do świętowania osiągnięć, ale też do wznowienia więzi między obecnymi a byłymi pracownikami. Emerytowani pracownicy, którzy odwiedzili zakład, mogli zobaczyć, jak zmieniły się metody pracy oraz jak nowe technologie przyczyniają się do lepszego i bardziej efektywnego zarządzania zasobami wodnymi.

Co dalej?

Przyszłość Wodociągów Raciborskich rysuje się w jasnych barwach. Oczyszczalnia ścieków, nowe ujęcia wody, rozbudowa sieci – to wszystko są kroki, które zapewniają Raciborzowi bezpieczeństwo wodne na najwyższym poziomie. Planowane projekty, takie jak integracja systemów wodociągowych z sąsiednimi gminami, pokazują, że zakład nie ustaje w dążeniach do ciągłego rozwoju i doskonalenia.

150 lat historii to fundament pod przyszłe działania, które będą kontynuować misję dostarczania czystej i bezpiecznej wody mieszkańcom Raciborza. Świętowanie tego jubileuszu przypomina o znaczeniu wody w codziennym życiu i roli, jaką każdy z nas odgrywa w jej ochronie i szanowaniu.

źródło: Wodociągi Raciborskie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ