Partner serwisu
17 kwietnia 2024

\Woda technologiczna na oczyszczalni

Kategoria: Aktualności

Od 2019 roku na Oczyszczalni ścieków Jeleń Dąb, Wodociągi Jaworzno przy wsparciu i finansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, prowadziły pod nazwą: „Opracowanie innowacyjnej metody usuwania farmaceutyków ze ścieków”.

\Woda technologiczna na oczyszczalni

Głównym celem i założeniem projektu było stworzenie i uruchomienie stacji naukowo badawczej, której układ oparty o ozonowanie ścieków, zdoła oczyścić ścieki z farmaceutyków na poziomie 80-90%, zachowując przy tym całkowity brak powstawania substancji kancerogennych. Chodziło o skuteczne rozkładanie w ściekach farmaceutyków do związków nieaktywnych i bezpieczne oddawanie ich do środowiska naturalnego.

Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że stacja na Oczyszczalni Jeleń Dąb ciągle działa. Wodociągi Jaworzno ciągle ją rozwijają i ulepszają. Teraz postanowiono wykorzystać oczyszczone ścieki, które przeszły przez  stację ozonowania, do celów technologicznych, co oznacza ich magazynowanie w zbiorniku i używanie do płukania piasku, który trafia na oczyszczalnię.

To ekologia i oszczędność w jednym. Dzięki temu procesowi Wodociągi Jaworzno otrzymują czysty piasek, który ponownie można wykorzystać, na przykład przy pracach budowlanych. Do tego nie marnują wody i pozbywają się odpadów.

źródło: informacja prasowa Wodociągi Jaworzno
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ