Partner serwisu
05 kwietnia 2024

Pomiar poziomu i ciśnienia dedykowany dla branży wod-kan

Kategoria: Aktualności

Monitorowanie poziomu i ciśnienia to nieodzowny element zarządzania zasobami wody oraz oczyszczaniem ścieków, niezależnie od wielkości i stopnia zaawansowania zakładów. Jakie są najczęstsze wyzwania pomiarowe i jak sobie z nimi radzi współczesna technologia pomiarowa?

Nowoczesne rozwiązania pomiarowe pozwalają na precyzyjne monitorowanie procesów, a także ich optymalizację. VEGA jest producentem czujników do pomiaru poziomu napełnienia, sygnalizacji poziomu granicznego oraz pomiaru ciśnienia, perfekcyjnie dostosowanych do potrzeb gospodarki wodno-ściekowej. VEGA to także światowy lider w produkcji sond radarowych pozwalających na precyzyjny i bezkontaktowy pomiar, szczególnie przydatny w trudnych warunkach procesowych charakterystycznych dla aplikacji w branży wod-kan.

Jakim wyzwaniom muszą sprostać czujniki?

Zależy to oczywiście od specyfiki punktu pomiarowego, ale bez względu na to, czy mowa o otwartym kanale, filtrze czy zbiorniku, jedna rzecz pozostaje niezmienna: urządzenia pomiarowe muszą działać w sposób precyzyjny i nieskomplikowany, a jednocześnie być solidne i jak najdłużej sprawne technicznie, bez konieczności przeprowadzania konserwacji. Do najczęstszych wyzwań pomiarowych w gospodarce wod-kan zalicza się wahania temperatur, zabrudzenia, skropliny oraz czynniki środowiskowe takie, jak wiatr czy deszcz. Odpowiedzią na te wyzwania jest radarowa technologia pomiarowa, która sprawdza się dużo lepiej niż stosowane przez wiele lat czujniki ultradźwiękowe. Czujniki radarowe 80 GHz wyróżniają się bardzo dobrym skupieniem sygnału. Ułatwia to rozgraniczenie sygnałów pomiarowych i zakłócających – pomiary stają się o wiele prostsze i dokładniejsze.

  • Trudne warunki środowiskowe: sondy radarowe VEGA podają prawidłowe wartości pomiarowe niezależnie od temperatury, zmian ciśnienia i warunków atmosferycznych
  • Strefa martwa sondy: sondy radarowe VEGA zapewniają pomiar aż do anteny, także w przypadku zalania
  • Zanieczyszczenia i skropliny: sondy radarowe VEGA są niewrażliwe na zanieczyszczenia, oblepienie i skropliny, dzięki czemu mogą działać bezobsługowo
  • Ograniczone możliwości montażowe: sondy radarowe VEGA można zainstalować również w ograniczonej przestrzeni i zbiornikach z wewnętrznymi elementami konstrukcyjnymi

Serce sond radarowych

Sondy radarowe można dzisiaj spotkać we wszystkich dziedzinach codziennego życia; od prostych detektorów ruchu do otwierania drzwi aż po złożone czujniki odległości w pojazdach. Jednak wymagania dotyczące pomiarów poziomu napełnienia w przemyśle znacząco się różnią.

Opracowany przez firmę VEGA mikrochip został zoptymalizowany specjalnie pod kątem pomiaru poziomu napełnienia. Dzięki jego niewielkiej konstrukcji możliwe są bardzo kompaktowe rozwiązania. Są one znacznie tańsze i potrafią zastąpić niemal wszystkie dotychczasowe sondy ultradźwiękowe.

Najważniejsze korzyści chipu stosowanego w sondach radarowych VEGA z serii Basic:

  • Chip zoptymalizowany pod kątem właściwości odbijających różnych mediów
  • Małe wymiary dla kompaktowej konstrukcji czujnika
  • Technologia 80 GHz zapewniająca bardzo dobre skupienie sygnału
  • Wysoka dokładność w szerokim zakresie temperatur
  • Niskie zużycie energii zoptymalizowane dla pomiaru poziomu
  • Zintegrowane nadzorowanie działania redukuje koszty serwisu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybrane aplikacje pomiarowe w oczyszczalniach ścieków

Stacja pomp

Za pośrednictwem kanałów ścieki komunalne i przemysłowe wraz wodami opadowymi są transportowane do oczyszczalni ścieków. Jeżeli naturalny spadek nie wystarcza, konieczne są stacje pomp, żeby pokonać różnice wysokości. Pomiar poziomu w studzience pompy służy do ekonomicznego sterowania pracą pomp. W tym celu można zastosować sondę radarową VEGAPULS C 11, która pozwala na precyzyjny, bezkontaktowy pomiar poziomu, niezależnie od wewnętrznych elementów konstrukcyjnych studzienki czy powstającej piany. W połączeniu ze sterownikiem VEGAMET 841 możliwe jest czytelne wyświetlanie wartości pomiarowych i sterowanie pracą pomp.

Zbiornik wody technologicznej

Woda technologiczna jest przechowywana w zbiornikach magazynowych lub otwartych basenach. Ciągły pomiar poziomu w zbiorniku wody technologicznej pozwala zapewnić jej odpowiedni zapas dla celów czyszczenia i płukania w różnych punktach oczyszczalni ścieków. Zastosowanie znajduje tu kompaktowa sonda radarowa VEGAPULS 11, która wykorzystuje bezkontaktową technologię pomiaru 80 GHz. VEGAPULS 11 zapewnia niezawodny pomiar poziomu, nie wymaga zabiegów serwisowych, jest łatwa w instalacji i uruchomieniu, a do tego przystępna cenowo. Dodatkowo, zastosowano tu uniwersalny sterownik VEGAMET 841 z dużym, czytelnym wyświetlaczem wartości pomiarowych. Wytrzymała obudowa zapewnia bezproblemową eksploatację w warunkach zewnętrznych.

Przykładowe aplikacje pomiarowe w stacjach uzdatniania wody i zaopatrzeniu w wodę pitną

Pomiar poziomu w rzece

Dokładne monitorowanie poziomu rzeki jest warunkiem dla niezawodnego pobierania wody rzecznej i uzyskania wody pitnej. Sonda radarowa VEGAPULS C 23 pozwala na precyzyjny pomiar poziomu w otwartej przestrzeni, a jej eksploatacja nie wymaga zabiegów serwisowych. Materiały o wysokiej odporności zapewniają długi okres żywotności. Możliwa jest bezpieczna i bezprzewodowa obsługa za pomocą smartfona, tabletu lub PC z wykorzystaniem komunikacji Bluetooth.

Nadzorowanie ciśnienia w wodociągu

Aby transportować wodę do najodleglejszych zbiorników wody pitnej, stacje pomp wytwarzają potrzebne ciśnienie, które jest stale nadzorowane przez przetwornik ciśnienia – w tym wypadku jest to VEGABAR 38. Sygnalizator poziomu granicznego VEGAPOINT 21 służy jako ochrona przed suchobiegiem pomp wody pitnej.

Innowacyjne rozwiązania pomiarowe firmy VEGA stanowią kluczowy element efektywnego zarządzania procesami w branży wodno-ściekowej. Dzięki zaawansowanej technologii i niezawodności urządzeń, oczyszczalnie ścieków oraz stacje uzdatniania wody mogą działać sprawnie i bezpiecznie, zapewniając ochronę środowiska naturalnego oraz dostęp do czystej wody dla społeczności lokalnych.

Pełen przegląd aplikacji wod-kan i dedykowanych rozwiązań pomiarowych VEGA można znaleźć na stronie: https://www.vega.com/pl-pl/przemysl/woda-i-scieki

źródło: materiał sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ