Partner serwisu
20 marca 2024

Sztywny przewód spustowy do dekanterów w oczyszczalniach ścieków – zastosowanie, zalety

Kategoria: Aktualności

Dekantery służą do odbierania i odprowadzania wody nadosadowej lub sklarowanej warstwy ścieków w osadnikach i reaktorach osadu czynnego. Sztywny przewód spustowy do dekanterów służy do odprowadzania zebranej cieczy poza zbiornik. Jest niezastąpiony w agresywnym środowisku sprzyjającym korozji i w trudnych warunkach grożących uszkodzeniem. Poznaj jego zalety!

Sztywny przewód spustowy do dekanterów w oczyszczalniach ścieków – zastosowanie

Dekantery do ścieków odbierają sklarowaną warstwę ścieków znad osadu w sposób okresowy lub ciągły. Wykorzystywane są w osadnikach bądź w reaktorach osadu czynnego w małych i średnich oczyszczalniach ścieków pracujących w systemie sekwencyjnym. W wielu sytuacjach mogą zastąpić osadniki wtórne.

Elementy dekantera pływakowego narażone są na ruch i naprężenia wynikające ze zmiany jego położenia na skutek wahań poziomu ścieków. Często działają też w agresywnym środowisku (zwłaszcza w przemysłowych oczyszczalniach ścieków), co może grozić korozją i perforacją materiału.

Przewód spustowy dekantera służy do odprowadzenia zebranej cieczy poza zbiornik – najczęściej do następnego etapu oczyszczania. Stosuje się do tego przewody giętkie lub sztywne. Jaka jest między nimi różnica?

Sztywny przewód spustowy, podobnie jak giętki wąż, umożliwia dekanterowi ruch dostosowany do poziomu ścieków oraz swobodny przepływ odprowadzanych ścieków. Jest przy tym znacznie bardziej wytrzymały od przewodu giętkiego. Przyjrzyjmy się bliżej jego zaletom.

Sztywny przewód spustowy do dekanterów pływakowych – zalety nie do przecenienia w trudnych warunkach

Odporność na korozję – sztywny przewód wykonywany jest ze stali nierdzewnej AISI 304 lub AISI 316, co czyni go wysoce odpornym na korozję, nawet w najbardziej agresywnym środowisku.

Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – w przeciwieństwie do przewodów giętkich, stalowe przewody spustowe są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, co znacznie zwiększa bezawaryjne działanie urządzenia i całego etapu oczyszczania ścieków.

Bezpieczeństwo – stalowe połączenia przegubowe zapewniają wytrzymałość łączenia, dzięki czemu chronią przewód spustowy przed wyłamaniem, co jest szczególnie istotne w miejscu jego połączenia z rurą odpływową (przy wylocie ze zbiornika). Uszkodzenie przewodu spustowego prowadzi bardzo często do poważnej awarii oczyszczalni.

Bezobsługowe użytkowanie na lata – rury stalowe nie korodują, nie trzeba ich smarować ani konserwować. Nie wymagają też częstych przeglądów koniecznych w przypadku elastycznych węży spustowych.

Jak dobrać i zamówić sztywny przewód spustowy do dekantera BIOX?

W zależności od wymagań konstrukcyjnych i przyłączeniowych sztywny przewód do dekanterów BIOX może być jedno- lub dwuczłonowy. Wariant drugi wybieramy, jeżeli dekanter ma poruszać się pionowo (góra/dół) przy ścianie.

Jeżeli nie ma to znaczenia dla użytkownika, możemy zastosować wariant pierwszy. W takiej sytuacji rurociąg może również pełnić funkcję stabilizatora bez konieczności montażu dodatkowego osprzętu stabilizującego.

Każdy przewód projektujemy pod konkretne warunki pracy – dobieramy indywidualnie średnicę przewodu, sprawdzając wydajność specjalnym programem obliczeniowym, dobieramy liczbę i długość przegubów oraz symulujemy geometrię układu w różnych pozycjach.

 

 

 

 

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ