Partner serwisu
09 stycznia 2024

Zadbaj o wewnętrzną instalację wodociągową po swojej dłuższej nieobecności

Kategoria: Aktualności

Stojąca woda w wewnętrznych instalacjach wodociągowych może ulec wtórnemu skażeniu podczas długotrwałej nieaktywności, zwłaszcza w przypadku budynków jednorodzinnych, gdzie korzystanie z wody jest ograniczone do kilku osób. Zaleca się odpuszczenie zimnej wody przez wszystkie krany w domu. W tym czasie można wykorzystać wodę do spłukiwania toalety lub podlać kwiaty.

Zadbaj o wewnętrzną instalację wodociągową po swojej dłuższej nieobecności

W instalacjach regularnie nieużywanych, zalegająca – stagnująca woda może ulec wtórnemu skażeniu co może przejawiać się na przykład jej zmętnieniem. Sytuacja taka w szczególności dotyczy rozbudowanych i rozległych instalacji wewnętrznych np. w placówkach oświatowych, zakładach pracy, ale w wyniku dłuższej nieobecności mieszkańców może również wystąpić w domach jednorodzinnych. Przed ponownym rozpoczęciem użytkowania instalacji powinna ona być kilkukrotnie wypłukana, w celu pozbycia się zalegającej wody.

JAK TO ZROBIĆ?

Należy upuścić wodę zalegającą – stagnującą w wewnętrznej instalacji za pośrednictwem wszystkich dostępnych kranów oraz hydrantów zainstalowanych na tej instalacji w danym obiekcie, pozwoli to na objęcie płukaniem całej wodociągowej instalacji wewnętrznej .

NIE MARNUJMY!

Przed rozpoczęciem płukania instalacji warto się przygotować. Wszystkich, którzy mają taką możliwość zachęcamy do wtórnego wykorzystania wody poprzez podlanie ogrodu czy trawnika. W tym celu należy podłączyć i wyprowadzić na teren zielony wąż ogrodowy lub zgromadzić wodę w pojemnikach do ponownego wykorzystania, np. w celu spłukania toalety lub podlania kwiatów . Dzięki temu nie zmarnujemy wody, a w prosty sposób nawet kilkukrotnie wymienimy wodę w instalacji.

JAK OBLICZYĆ ILOŚĆ WODY NIEZBĘDNEJ DLA WYPŁUKANIA INSTALACJI?

Instalacja powinna zostać przepłukana trzykrotnie. Objętość wody można obliczyć z poniższego wzoru, a niezbędne dane pozyskać z projektu instalacji.

Q = π ·r2· L

Gdzie:

π ≈ 3,14;

r – promień wewnętrzny rury;

L – długość instalacji wodociągowej

PRZYKŁADOWE WYLICZENIE DLA BUDYNKU JEDNORODZINNEGO

Przyłącze wodociągowe o średnicy 32 mm (promień 1,6 cm) i długości 20 metrów (2000 cm)

Instalacja wewnętrzna o średnicy 20 mm (promień 1 cm) i długości 30 metrów (3000 cm, woda ciepła i zimna).

Objętość wody w przyłączu (w litrach):

Q= 3,14 x 1,62 x 2000 / 1 000 = 16,1 litra wody

Objętość wody w instalacji (w litrach):

Q= 3,14 x 1,02 x 3000 / 1 000 = 9,4 litra wody

Łącznie 25,5 litra.

Ponieważ instalację należy przepłukać 3-krotną objętością wody powinniśmy spuścić około 75 litrów wody. Można to zrobić spuszczając po 25 litrów z zlewozmywaku, umywalce i wannie.

Koszt jest niewielki, bo to zaledwie około 75 groszy, a bezpieczeństwo użytkowania czystej pitnej wody jest bezcenne.

PRZYKŁADOWE WYLICZENIE DLA DUŻEGO OBIEKTU Z  ROZLEGŁĄ WEWNĘTRZNĄ INSTALACJĄ HYDRANTOWĄ:

Przyłącze wodociągowe o średnicy 150 mm (promień 7,5 cm) i długości 20 metrów

Instalacja wewnętrzna o średnicy 150 mm i długości 300 metrów.

Instalacja wewnętrzna o średnicy 50 mm i długości 100 metrów.

Instalacja wewnętrzna o średnicy 20 mm i długości 350 metrów.

Objętość wody w przyłączu (w litrach):

Q= 3,14 x 7,52 x 2000 / 1 000 = 353 litry wody

Objętość wody w instalacji (w litrach):

Q1= 3,14 x 7,52 x 30000 / 1 000 = 5 298 litrów wody

Q2= 3,14 x 2,52 x 10000 / 1 000 = 196 litrów wody

Q3= 3,14 x 1,02 x 35000 / 1 000 = 110 litrów wody

Łącznie 5 957 litrów.

Ponieważ instalację należy przepłukać 3-krotną objętością wody powinniśmy spuścić około 18 metrów sześciennych wody. Można to zrobić otwierając hydranty na instalacji i krany, a ilość wody określić na podstawie wskazań wodomierza głównego.

SKĄD WIEMY, ŻE STAGNUJĄCA WODA ZOSTAŁA WYPŁUKANA?

Instalacja powinna być płukana, aż woda uzyska niższą temperaturę, czyli około 12-14 0C

Produkowana przez wrocławskie MPWiK woda odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom.  Spełnia wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Kontrola jakości wody zaczyna się już na etapie ujmowania surowca, a następnie jest badana na wszystkich etapach produkcji. Woda sprawdzana jest także w sieci wodociągowej. To, że gotowy produkt dostarczany mieszkańcom jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, potwierdzają także niezależne kontrole Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

MPWiK przy produkcji wody wykorzystuje związki chloru (chlor i dwutlenek chloru), które służą do unieszkodliwiania różnych wirusów i bakterii mogących wywoływać choroby. Ilość związków chloru w wodzie dostarczanej do mieszkańców jest określona przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wynosi 0,3 g/m3. Takie stężenie związków chloru zwalcza wirusy i bakterie oraz zabezpiecza wodę przed jej ewentualnym skażeniem w sieci. Jednocześnie dawka jest w pełni bezpieczna i praktycznie niewyczuwalna dla człowieka.

Ponadto wirusy podobnie jak inne zawieszone cząstki o takich rozmiarach, usuwane są z wody w procesie koagulacji połączonej z flokulacją wspomaganą polielektrolitami i filtracją na filtrach piaskowych, piaskowo-antracytowych i (lub) węglowych. Nie ma możliwości, aby wirusy przeniknęły do miejskiej sieci wodociągowej, ponieważ jest ona w pełni szczelna. W sytuacji awarii fragment sieci jest wyłączany z eksploatacji, a przed ponownym uruchomieniem cały odcinek dokładnie płukany i dezynfekowany.

źródło: wodociągi Wrocław
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ