Kalifornia gotowa na wprowadzenie przełomowej regulacji dotyczącej wody z toalety
Kalifornia stoi przed przełomową decyzją dotyczącą przetwarzania ścieków na wodę pitną, co ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na wodę w związku z intensyfikacją zmian klimatycznych i zagrożeniem suszą.
Oczekuje się, że wprowadzenie regulacji umożliwi rozpoczęcie projektów w różnych społecznościach, a także zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat gospodarki wodnej. Pomimo pewnych obaw co do kosztów i akceptacji publicznej, eksperci w dziedzinie wodociągów uważają, że bezpośrednie ponowne wykorzystanie do celów spożywczych może stanowić efektywną alternatywę dla innych metod dostarczania wody, takich jak odsalanie.
Regulatorzy wodni w Kalifornii są gotowi zatwierdzić długo oczekiwane przepisy, które umożliwią lokalnym agencjom wodnym przekształcenie ścieków, takich jak te, które spływają z toalet i pryszniców, bezpośrednio w wodę pitną. Jeśli zostaną zatwierdzone, umożliwią realizację projektów czasami określanych mianem „z wc do kranu”.
- Ponowne wykorzystanie wody zapewnia mieszkańcom źródło, które w istocie zawsze będzie dostępne - powiedział Darrin Polhemus.
Dodatkowe opcje zaopatrzenia w wodę mogą stać się kluczowe w miarę intensyfikacji zmian klimatycznych i wzrostu ryzyka suszy. Obecnie większość ścieków w Kalifornii jest oczyszczana, a następnie odprowadzana do oceanu, rzek lub innych zbiorników wodnych. Zgodnie z proponowanymi przepisami, część wody mogłaby pozostać w systemie - poddana wyższemu poziomowi oczyszczenia i w ciągu godzin lub dni wrócić do głównego źródła wody, w procesie znanym jako bezpośrednie ponowne wykorzystanie do celów spożywczych.
- Kilka innych zachodnich stanów, w tym Teksas i Kolorado, również eksperymentuje z bezpośrednim ponownym wykorzystaniem do celów spożywczych. Inne części świata, w tym Singapur i Namibia, już to praktykują - mówi Heather Cooley, dyrektor ds. badań w Pacific Institute z Oakland, instytutu zajmującego się problematyką wodną.
Akceptacja wśród mieszkańców, którzy spożywają wodę z kranu, pozostaje jednak problemem. Struve szacuje, że jedna trzecia społeczeństwa nie jest zbyt entuzjastycznie nastawiona do tego konceptu.
Zgodnie z nowymi zasadami, bezpośrednie ponowne wykorzystanie do celów spożywczych nie może być jedynym źródłem zaopatrzenia dla lokalnych wodociągów.
Jednym z największych problemów, które mogą się pojawić w przypadku wejścia projektu w życie, jest ryzyko dostania się do systemu wodociągowego nieznanego zanieczyszczenia chemicznego lub patogenu, który nie jest bezpośrednio monitorowany. Jednak dzięki testom przeprowadzanym przez agencje wodne na wiele substancji podobnych do tych nieznanych zanieczyszczeń, ryzyko to uważane jest za niskie.
Cooley zauważyła, że bezpośrednie ponowne wykorzystanie do celów spożywczych to okazja do podniesienia świadomości społecznej na temat tego, co ludzie odprowadzają do kanalizacji, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń, takich jak np. składniki leków, do wody pitnej.
Komentarze