Stop powodzi! Lodołamacze Wód Polskich w gotowości
Ochrona Żuław Wiślanych
Z końcem 2022 roku Wody Polskie zakończyły II etap kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław, co przełożyło się na skuteczność prowadzenia akcji lodołamania, a w konsekwencji bezpieczeństwo mieszkańców.
Po pierwsze gdańskie lodołamacze zyskały nowoczesną bazę – gruntownie zmodernizowany Stopień Wodny w Przegalinie. Po drugie, odbudowa 19 ostróg na żuławskim odcinku Wisły zapewniła tor wodny dla lodołamaczy podczas akcji lodołamania. Po trzecie, budowa wrót sztormowych na Tudze zapewniła mieszkańcom ochronę przed wezbraniami sztormowymi od strony morza.
Oprócz prac inwestycyjnych, kluczowymi elementami projektu było przeprowadzenie badań batymetrii dna ujścia Wisły, jak również rozbudowa Systemu Monitoringu Ryzyka Powodziowego (SMoRP).
Kompleksowe zabezpieczenie Odry Granicznej
Od 1995 roku wszelkie działania realizowane w czasie zimowym w ramach akcji lodołamania podejmowane są równolegle przez Polskę i Niemcy. Co roku odbywa się wspólna narada zimowa, gdzie obie strony ustalają ramy działania dotyczące ochrony przeciwpowodziowej w rozpoczynającym się sezonie zimowym oraz zasady współpracy dotyczące utrzymania szlaku żeglugowego na granicznym odcinku rzeki. W gotowości do akcji lodołamania na Odrze zgodnie z polsko-niemiecką umową jest łącznie trzynaście jednostek: siedem polskich i sześć niemieckich.
Powódź w równym stopniu zagraża mieszkańcom obu brzegów Odry, dlatego jeszcze w 2015 roku Polska i Niemcy zawarły umowę o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim. Celem prac jest zapewnienie odpowiednich warunków żeglugowych dla lodołamaczy, co jest w stanie zapewnić właściwie funkcjonująca infrastruktura wodna. Szereg inwestycji w tym zakresie jest realizowanych w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, finansowanego ze środków krajowych i międzynarodowych.
Przykładem takiej inwestycji jest ukończona w tym roku nowoczesna baza dla lodołamaczy w Podjuchach. Zakres prac objął m.in. budowę nabrzeża cumowniczego i remontowego, stworzenie nowych miejsc postojowych dla ośmiu lodołamaczy oraz poszerzenie basenu manewrowego. Szczeciński „dom dla lodołamaczy” jest wśród najnowocześniejszych baz tego typu w Europie!
W tym roku zakończono również modernizację bazy lodołamaczy w Gryfinie, stacji pomp w Krajniku i polderu Marwickiego, a także nowe zabezpieczenia przeciwpowodziowe w rejonie Ognicy i Piasku, które w kompleksowy sposób wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców.
Na finale prac znajduje duży, strategiczny projekt, którym jest przebudowa mostu na Regalicy w Szczecinie. Dzięki zwiększeniu prześwitu, jednostki będą mogły swobodnie przepływać pod przeprawą bez konieczności podnoszenia mostu, co miało miejsce przed przebudową obiektu. Nowy most poprawi ochronę przeciwpowodziową w wyniku umożliwienia niezakłóconej pracy lodołamaczy na całym odcinku dolnej Odry i skutecznego ograniczania skutków powodzi.
Choć klimat się ociepla, zjawiska lodowe towarzyszą nam cały czas
W dobie zmian klimatu i niespodziewanych zjawisk pogodowych, okresowo cieplejsze zimy nie mogą usypiać czujności. Na przestrzeni lat lodołamacze wielokrotnie wyruszały na akcje, chroniąc mieszkańców i ich dobytek przed skutkami zimowych powodzi, czego przykładem jest akcja lodołamania na Wiśle w 2021 roku. Dzięki sprawnie prowadzonym przez Wody Polskie akcjom lodołamania mieszkańcy nadodrzańskich i nadwiślańskich miejscowości mogą liczyć na skuteczną ochronę przeciwpowodziową w czasie zimy.
Komentarze