Partner serwisu
01 grudnia 2023

Największa inwestycja retencyjna w Polsce prawie na mecie

Kategoria: Aktualności

Warszawa jest na końcowym etapie budowy Kolektora Wiślanego, największego kolektora ściekowego w mieście o charakterze tranzytowo-retencyjnym. Celem tego projektu jest gromadzenie nadmiaru ścieków i wód opadowych, co ma zminimalizować występowanie podtopień w lewobrzeżnej części miasta.

Największa inwestycja retencyjna w Polsce prawie na mecie

Kolektor Wiślany, ciągnący się wzdłuż Wisłostrady, ma ponad 9 km długości i pojemność około 50 000 m3, średnica wewnętrzna na głównym odcinku wynosi 3,2 m, co czyni go jednym z największychtego typu rurociągów w Europie. Rozpoczęta pod koniec 2020 roku budowa obejmuje instalacje technologiczne, pompownie i komory połączeniowe, a zakończenie prac planowane jest na połowę 2024 roku.

Miasto podejmuje te kroki w odpowiedzi na negatywne skutki zmian klimatycznych, starając się chronić się przed zalewaniem ulic i podtopieniami spowodowanymi intensywnymi deszczami. Kolektory retencyjne mają służyć czasowemu przechowywaniu nadmiaru wód opadowych, które po ustaniu deszczu będą bezpiecznie kierowane do oczyszczalni ścieków.

Koszty sięgają prawie 800 mln zł, z częścią środków pochodzących z UE. Oprócz Kolektora Wiślanego, Wodociągi Warszawskie realizują również inne podobne inwestycje, takie jak kolektory Lindego Bis i Mokotowskiego Bis. Wszystkie te projekty mają zwiększyć pojemność retencyjną sieci kanalizacyjnej stołecznego regionu o około 140 tys. m3. To część większego programu inwestycyjnego związanego z rozbudową i modernizacją infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w związku z rozwojem miasta oraz dynamicznymi zmianami klimatu. W ciągu ostatnich czterech lat MPWiK przeznaczyła na inwestycje ponad 3 mld złotych.
 

źródło: Wodociągi Warszawskie
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ