Partner serwisu
02 listopada 2023

Błękit pruski = skuteczne usuwanie nanoplastiku z wody

Kategoria: Aktualności

Współczesny świat stoi w obliczu ogromnego problemu związanego z zanieczyszczeniem plastikiem, które zagraża ekosystemom wodnym. Plastikowe odpady ulegają stopniowemu rozpadowi na coraz mniejsze cząstki, w tym mikro - i nanoplastik. Naukowcy od dawna szukają skutecznych metod usuwania tych winowajców z naszych rzek i oceanów.

Błękit pruski = skuteczne usuwanie nanoplastiku z wody

Nanoplastik ma średnicę mniejszą niż 20 mikrometrów, i stanowi jedno z największych wyzwań dla technologii oczyszczania wody. Konwencjonalne stacje uzdatniania wody nie są w stanie efektywnie usunąć tych mikroskopijnych cząstek, co jest powodem do zmartwień dla ekologów i naukowców. Jednak badacze z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii (KIST) postanowili stawić czoła temu problemowi, tworząc zaskakujący, ale skuteczny projekt.

Błękit pruski, znany jest z zastosowań w przemyśle tekstylnym. Okazuje się, że nie tylko jest bezpieczny dla środowiska, ale także efektywny w usuwaniu nanoplastiku z wody! Po katastrofie w Fukushimie zauważono jego zdolność do usuwania radioaktywnego cezu, co zapoczątkowało badania nad jego zastosowaniem w ekologii. Dzięki dalszym eksperymentom i modyfikacjom błękitu pruskiego, badacze z KIST osiągnęli imponujące wyniki w usuwaniu plastikowych cząstek o rozmiarach zaledwie 150 nanometrów.

Główną zaletą tego nowatorskiego podejścia jest to, że wprowadzony do wody błękit pruski, pod wpływem światła słonecznego, skutecznie powoduje aglomerację cząstek nanoplastiku. Cząstki te łączą się w kilka tysięcy razy większe agregaty, które można łatwo usunąć z wody. Wyniki eksperymentów wykazały zdumiewającą skuteczność tej metody, umożliwiając oczyszczenie wody z nanoplastiku z efektywnością wynoszącą aż 99 procent.

Co więcej, błękit pruski może agregować plastik o masie nawet trzykrotnie większej niż sama cząstka, co oznacza, że wynalazek ten działa aż 250 razy lepiej od tradycyjnych substancji zawierających jony żelaza lub aluminium. Po zakończeniu procesu oczyszczania, błękit pruski może być łatwo usunięty z wody.

Warto zaznaczyć, że to odkrycie ma ogromny potencjał komercyjny. Dr. Jae-Woo Choi z KIST podkreśla, że ta technologia może być z powodzeniem stosowana w rzekach, oczyszczalniach ścieków oraz stacjach uzdatniania wody, co może przynieść korzyści nie tylko w walce z zanieczyszczeniem plastikiem, ale także innymi rodzajami zanieczyszczeń wodnych.

To innowacyjne podejście otwiera nowe możliwości dla ochrony środowiska i zdrowia wody.

źródło: sciencedirect
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ