Partner serwisu
12 października 2023

Membrana Gore ma rozwiązać problem fetoru z chojnickiej oczyszczalni ścieków

Kategoria: Aktualności

Tomasz Klemann, prezes Miejskich Wodociągów w Chojnicach, zobowiązuje się do walki z uciążliwymi zapachami związanych z oczyszczalniami ścieków.

Membrana Gore ma rozwiązać problem fetoru z chojnickiej oczyszczalni ścieków

Tomasz Klemann, prezes Miejskich Wodociągów w Chojnicach, podkreśla, że problem substancji zapachowych w mieście nie jest jedynie związany z oczyszczalnią ścieków. Istnieje kilka źródeł tych uciążliwych zapachów. Oczyszczalnia jest jednym z czynników, ale nie jedynym winowajcą. Prezes Miejskich Wodociągów przyznaje, że chojnicka oczyszczalnia nie jest bez winy, ale pracownicy spółki podejmują wysiłki, aby zminimalizować te uciążliwości zapachowe. Aktualnie, firma stara się pozyskać aż 40 mln złotych na projekt związanego z wodociągami i oczyszczalnią ścieków, tzw. membranę Gore.

Projekt zakłada budowę boksów w kształcie litery U, wyposażonych w kanały napowietrzające umieszczone na ich dnie. Te kanały będą dostarczać ciągłe dopływy powietrza, co ma zapobiec powstawaniu substancji zapachowych związanych z procesami beztlenowymi. Dodatkowo, te boksy zostaną pokryte półprzepuszczalnymi membranami Gore, które mają zabezpieczyć przed wydostawaniem się substancji zapachowych. Miejskie Wodociągi zamierzają pozyskać fundusze na ten projekt z unijnego programu FenIKS, co daje szansę na 80-procentowe dofinansowanie. Dodatkowo, spółka planuje ubiegać się o środki z funduszy rządowych na przełomie grudnia i stycznia.

źródło: wodociagi chojnicke
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ