Partner serwisu

… 20 lat później

Kategoria: Aktualności

Wspomnienia, podsumowania, rozmowy o przyszłości... Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” uroczyście obchodziła jubileusz XX-lecia działalności.

… 20 lat później

13 września w Warszawie IGWP, obchodząc dwudziestą rocznicę swojej obecności w życiu branży wodociągowo- kanalizacyjnej, podsumowała, co przez ten czas zmieniło się, jak branża wod-kan wygląda dziś na tle innych krajów, jakie zostały poczynione postępy w branży, jakie są skutki ogromnych inwestycji. Kranówka bez przegotowania W Polsce od lat panuje przekonanie, że wodą prosto z kranu można co najwyżej podlać ogródek lub się w niej umyć, a do celów spożywczych trzeba koniecznie ją przegotować.
    Dzięki ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu branży wodno-kanalizacyjnej woda z kranu nie tylko przestała brzydko pachnieć, ale jest całkowicie bezpieczna do spożycia. – Po podpisaniu Traktatu Akcesyjnego podjęliśmy się nadgonienia zaległości w gospodarce wodno-kanalizacyjnej. Dzisiaj prawie wszystkie przedsiębiorstwa wod-kan w Polsce, a jest ich blisko 1 600, spełniają wymogi unijne – powiedział na konferencji prezes IGWP Tadeusz Rzepecki. – Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej, przez sześć lat realizowaliśmy program „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków”, co zakończyło się sukcesem. Nawet w Warszawie, która przez lata słynęła z wyjątkowo złej wody, można wreszcie wypić herbatę ze smakiem i przyjemnością – podkreślał prezes Izby.
    – Wydaliśmy już ponad 3 mld euro m.in. na 104 oczyszczalnie ścieków. Nie bez znaczenia są też nowoczesne systemy techniczne, które pozwalają nam zarządzać sieciami wodno-kanalizacyjnymi – dodała Klara Ramm Szatkiewicz – członek zarządu EUREAU.

Szanse i obowiązki
    Od momentu transformacji ustrojowej w branży wodociągowo-kanalizacyjnej wiele się zmieniło. Sukcesywnie rośnie długość sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, coraz więcej mieszkańców ma dostęp do usług dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków. Sieć wodociągowa powiększyła się (w latach 1990-2011) ze 112,6 tys. km do 278,3 tys. km, a kanalizacyjna z 28,8 tys. km do 117,7 tys. km. Prawdziwa rewolucja w branży zaczęła się po podpisaniu przez Polskę Traktatu Akcesyjnego do UE. Na inwestycje wodno-kanalizacyjne otrzymano znaczne dotacje z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Od kilku lat rosną nakłady na gospodarkę ściekową i ochronę wód. O ile w roku 2006 przeznaczono na ten cel 3,9 mld zł, to w 2010 już 7,2 mld zł. Łącznie od 1999 do 2010 roku na inwestycje związane z gospodarką ściekową i ochroną wód wydano ponad 51 mld zł.

Izba dziś
    Obecnie Izba zrzesza 450 przedsiębiorstw rynku wody i ścieków, prowadzi działalność doradczą, szkoleniową i wydawniczą oraz od 1993 r. organizuje w Bydgoszczy Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN. Izba ponadto reprezentuje interesy członków na forum ogólnopolskim i międzynarodowym. Należy do Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, a także Międzynarodowej Organizacji Zaopatrzenia w Wodę IWA z siedzibą w Londynie i Europejskiej Unii Krajowych Stowarzyszeń Dostawców Wody i Usług Odprowadzania Ścieków EUREAU z siedzibą w Brukseli.


Fot.: IGWP

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ