Partner serwisu

Teoria kontra praktyka. Realizacja bezwykopowa

Kategoria: Sieci wod-kan

Ziemowit Suligowski
Politechnika Gdańska

Analizując powstającą w ostatnim czasie dokumentację projektową, odnosi się wrażenie, że znajomość wymagań technologii bezwykopowych nie jest najsilniejszą stroną projektantów branży sanitarnej. Jak wygląda w praktyce realizacja takich projektów?

Teoria kontra praktyka. Realizacja bezwykopowa

Wykonawstwo bezwykopowe różni się istotnie od tradycyjnego. Problemy z nim związane powinny być uwzględnione już na etapie założeń do projektu, czy też projektu koncepcyjnego. Postępowaniem idealnym wydaje się tu rozwiązanie na zasadzie „projektuj-buduj”, ale polski rynek w tym zakresie pozostaje nadal problematyczny. Zasadnicze znaczenie posiadają doświadczenia w przedmiotowym zakresie, zresztą organizowane są tu specjalne szkolenia. Zawsze trzeba pamiętać, że również w warunkach otwartego przetargu, nieprzemyślane oferty mogą ostatecznie skutkować utratą wiarygodności przez oferenta.

Szczególnym problemem pozostaje zawsze wybór projektantów dysponujących odpowiednimi kwalifikacjami, przede wszystkim doświadczeniem w zakresie realizacji bezwykopowych. Trudno jako wystarczające kwalifikacje traktować posiadanie uprawnień projektowych branży sanitarnej. Wykonawstwo wydaje się być mniej problematyczne, chyba jednak trudniej o „zielonego” oferenta, ale… Ostatecznie zawsze rozstrzygać powinny odpowiednie kwalifikacje. Jeśli inwestor jest niepewny, to można skorzystać z dodatkowego
konsultanta.

Autor: Ziemowit Suligowski, Politechnika Gdańska

Fot.: HOBAS

 

Cały artykuł  znajdą Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 1/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ