Partner serwisu

Pojedynek generacji

Kategoria: Sieci wod-kan

prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski, dr inż. Emilia Kuliczkowska, mgr inż. Dominika Lichosik
Politechnika Świętokrzyska

Rozszczelniające się złącza o słabej jakości, niższa niż obecnie nośność rur, błędy wykonawcze, powstawanie osadów dennych – to główne przyczyny uszkodzeń długo eksploatowanych przewodów kanalizacyjnych z rur kamionkowych wcześniejszej generacji.

Pojedynek generacji

Badania CCTV długo eksploatowanych przewodów kanalizacyjnych z rur kamionkowych wcześniejszej generacji wykazały, że główną przyczyną ich uszkodzeń były:

  • rozszczelniające się złącza o niskiej jakości w stosunku do obecnie stosowanych, powodujące uszkodzenia wtórne w postaci m.in. infiltracji wód gruntowych, przerostów korzeni, czy osiadania rur i ich pękania;
  • niższa niż obecnie nośność rur przyczyniająca się do ich pękania w przypadku ponadnormatywnego obciążenia;
  • błędy wykonawcze;
  • zmniejszenie się ilości ścieków (wskutek opomiarowania zużycia wody) skutkujące powstawaniem osadów dennych.

Poza tym przeprowadzone badania CCTV pozwoliły stwierdzić, że w wielu z analizowanych rur, mimo ponad 100-letniej eksploatacji, nie są obecne żadne uszkodzenia. Dotyczyło to głównie przewodów kanalizacyjnych poprawnie wbudowanych, ułożonych nad zwierciadłem wód gruntowych, w pobliżu których nie rosły drzewa. Rury te są w znacznie lepszym stanie technicznym od badanych przez Politechnikę Świętokrzyską rur betonowych dawno wbudowanych, w których korozję zaobserwowano na około 30% ich długości.
Aktualnie produkowane rury kamionkowe o średnicach do 1400 mm są powszechnie stosowane przy budowie przewodów kanalizacyjnych metodami tradycyjnymi w wykopach. Są one także wykorzystywane w bardzo wielu ciekawych i trudnych projektach realizowanych z zastosowaniem technologii bezwykopowych. Poza rurami kamionkowymi stosowane są także rury żelbetowo-kamionkowe. Parametry tych rur w zakresie wytrzymałości i szczelności gwarantują znacznie dłuższy okres ich eksploatacji, niż miało to miejsce w przypadku rur kamionkowych wcześniejszych generacji.


Autorzy: prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski, dr inż. Emilia Kuliczkowska, mgr inż. Dominika Lichosik, Politechnika Świętokrzyska

Fot.: zdjęcie własne
 

Cały artykuł  znajdą Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 1/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ