Partner serwisu

Po strefie do kłębka

Kategoria: Sieci wod-kan

Wiesław Połczyński
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Darłowie
Politechnika Koszalińska

System strefowego opomiarowania sieci powinien być podstawą racjonalnego gospodarowania wodą w każdym przedsiębiorstwie czy też zakładzie wodociągowym. Dzięki niemu możliwe jest dokładne określenie potrzeb odbiorców w danych rejonach miasta.

Po strefie do kłębka

System opomiarowania strefowego dla miasta Darłowa składa się z sześciu stref pomiarowych opartych na trzynastu punktach pomiarowych. Dziewięć z nich bazuje na przepływomierzach ingerencyjnych, dwa na wodomierzach i jeden na przepływomierzu elektromagnetycznym. System został uruchomiony w roku 2010, co spowodowało spadek produkcji wody w tym samym roku o 19% i w roku 2011 o 11%, co dało oszczędności na poziomie około 160 000 zł w ciągu dwóch lat. Gospodarka dotycząca podziału miasta na strefy pomiarowe wraz z systematyczną wymianą zasuw i hydrantów, pozwoliła na uzyskanie tak dobrych wyników. Zastosowanie armatury wysokiej jakości umożliwiło podzielenie sieci na jak najmniejsze odcinki, co w czasie awarii powodowało zminimalizowanie strat związanych z ubytkami wody.


Po czasie, jaki upłynął od uruchomienia sytemu, z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że jest to podstawa racjonalnego gospodarowania wodą w każdym przedsiębiorstwie czy też zakładzie wodociągowym. Bez tego nigdy nie będziemy wiedzieli, jakie są potrzeby odbiorców w danym rejonie, co jeszcze bardziej przydaje się w miastach, gdzie występuje sezonowość, jak np. w Darłowie.


Autor: Wiesław Połczyński, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Darłowie, Politechnika Koszalińska

Fot.: Zasoby własne autora
 

Cały artykuł  znajdą Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 1/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ