Partner serwisu
19 września 2022

Branża wod-kan i regulator, czyli krótka historia związku z rozsądku

Kategoria: XXV Kongres WOD-KAN-EKO

Swoje wystąpienie na XXV Kongresie WOD-KAN-EKO w Łodzi (15-17 listopada 2022 r.) będzie miał Krzysztof Buczkowski, Wiceprezes Zarządu Wodociągów Płockich.

Branża wod-kan i regulator, czyli krótka historia związku z rozsądku

Z dniem 1 stycznia 2018 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie stało się głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Wśród wielu kompetencji nowego podmiotu znajdziemy również zatwierdzanie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków. Od tego momentu ścieżki branży wod-kan co trzy lata (wg planu) krzyżują się z dyrekcjami Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. O ile pierwsza kampania taryfowa z roku 2018 upłynęła w atmosferze wzajemnego poznawania i zrozumienia, o tyle ta z roku 2021 była zupełnie odmienna, ale w ocenie branży wod-kan w negatywnym tego słowa znaczeniu.

W latach 2020-2021 dość istotnie zmieniły się warunki gospodarcze, w których funkcjonują także przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne (podwyżki za energię elektryczną, wywóz odpadów, postępująca inflacja, presja płacowa pracowników itd.) co znalazło odzwierciedlenie w kosztach działalności i tym samym wysokości wnioskowanych podwyżek taryf. Niestety regulator rozpoczął seryjnie kwestionować wysokość podwyżek powołując się głównie na interes społeczny i ochronę konsumentów, jakby nie dostrzegając lub marginalizując wagę obiektywnych czynników zewnętrznych. Ta zauważalna rozbieżność celów rodzi wiele nieporozumień i konfliktów, a w długim okresie ich ostatecznymi ofiarami mogą być odbiorcy usług i cała branża. Dlatego warto wykorzystać każdą okazję do rozmowy i dyskusji nad wspomnianym zagadnieniem, ponieważ aktywne poszukiwanie alternatywnego rozwiązania zwiększa szanse na kompromis. Kluczem jest wzajemne zrozumienie i akceptacja celów bieżących oraz szukanie zbieżności w celach strategicznych – np. bezpieczeństwo dostaw wody.

***

O XXV Kongresie WOD-KAN-EKO

W programie:

  • debaty tematyczne,
  • wieczorna integracja,
  • wystawa stoisk.

Rolę Partnerów Branżowych objęły:

  • Wodociągi Miasta Krakowa,
  • Wodociągi Białostockie,
  • Wodociągi Katowickie S.A.,
  • PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach,
  • MPWiK w m. st. Warszawie S.A.

Patronem Honorowym wydarzenia została Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie". Kongres objęty Patronatem Merytorycznym przez Stowarzyszenie Lubuskie Forum Wodociągowe oraz Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.

Organizatorem wydarzenia jest firma BMP Sp. z o.o. wydawca magazynu Kierunek Wod-Kan i portalu kierunekWODKAN.pl. Honorowymi Gospodarzami konferencji są Łódzka Spółka Infrastrukturalna oraz ZWiK Łódź. Złotym Partnerem Konferencji jest Gamon Trucks Sp. z o.o. Partnerem Platynowym jest Saint-Gobain PAM. Partnerem Strategicznym jest Unisoft Sp. z o.o.

Więcej informacji TUTAJ.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ