Partner serwisu
05 lipca 2022

Monika Żubrowska-Sudoł z prelekcją na Konferencji Oczyszczalnie Przyszłości

Kategoria: I Konferencja Oczyszczalnie Przyszłości

O możliwościach odzysku energii i surowców, jakie posiadają komunalne oczyszczalnie ścieków, w kontekście idei gospodarki o obiegu zamkniętym opowie Monika Żubrowska-Sudoł z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Współautorką prelekcji jest Katarzyna Sytek-Szmeichel. Prelekcja odbędzie się w ramach Konferencji Oczyszczalnie Przyszłości. Wydarzenie odbędzie się 13-14 września 2022 r. w Hotelu Boss w Warszawie.

Monika Żubrowska-Sudoł z prelekcją na Konferencji Oczyszczalnie Przyszłości

Wdrażanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w oczyszczalniach ścieków wiąże się ze zmianą dotychczasowego paradygmatu oczyszczania ścieków. Przestaje być nim jedynie usuwanie zanieczyszczeń. Według nowego paradygmatu procesy technologiczne stosowane w oczyszczalniach ścieków powinny pozwalać na odzysk energii, ciepła i cennych surowców, przy minimalizacji występowania w odzyskanych zasobach zanieczyszczeń z grupy tzw. substancji rosnącego ryzyka (m.in. farmaceutyków, pestycydów, mikroplastiku). W referacie przedstawione zostaną możliwości jakie w obszarach odzysku energii i surowców posiadają komunalne oczyszczalnie ścieków, z równoczesnym wskazaniem symbioz przemysłowych towarzyszących tym działaniom. Będą one poparte przykładami ilustrującymi, w pierwszym przypadku metody intensyfikacji produkcji odnawialnej energii z osadów ściekowych, w drugim odzysk substancji organicznych wykorzystywanych jako substytut zewnętrznych źródeł węgla do wspomagania usuwania ze ścieków związków biogennych;  odzysk specyficznych związków organicznych takich jak poli-β-hydroksoalkaniany, białka, celuloza, alginiany; odzysk fosforu, stanowiący alternatywę dla kurczących się zasobów fosforytów; czy odzysk wody i jej ponowne wykorzystanie w gospodarce w ujęciu minimalizacji zużycia zasobów pierwotnych i możliwości przeciwdziałania skutkom suszy.

 

***

13-14 września 2022 r., Warszawa, I Konferencja Naukowo-Techniczna Oczyszczalnie Przyszłości. Do udziału w konferencji zaprasza organizator – firma BMP, wydawca magazynu ,,Kierunek WOD KAN” i portalu branżowego www.kierunekwodkan.pl. Gospodarzem Honorowym konferencji została Hydrosfera Józefów Sp. z o.o.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Burmistrz Miasta Józefowa.

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest firma Unisoft Sp. z o.o.

Rolę Partnera Branżowego objęły:

  • Wodociągi Miasta Krakowa,
  • Wodociągi Białostockie,
  • Wodociągi Katowickie S.A.,
  • PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach,
  • MPWiK w m. st. Warszawie S.A.

Rolę Patrona Merytorycznego objęły:

  • Stowarzyszenie "Lubuskie Forum Wodociągowe" ,
  • Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.

Więcej informacji o konferencji TUTAJ

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ