O obniżeniu awaryjności i tworzeniu pięknego świata
Sesja wprowadzająca to dwa referaty. Pierwszy poświęcony był sposobom obniżenia awaryjności sieci wodociągowej. Drugi stanowił prezentację działalności Honorowego Gospodarza, czyli Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A.
Obniżanie awaryjności – wybrane przykłady
Dr inż. Wojciech Koral z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej zaprezentował referat pt. „Obniżenie awaryjności sieci wodociągowej jako jedna z dróg podwyższenia bezpieczeństwa dostaw wody na przykładach wybranych przedsiębiorstw”. Ekspert wskazywał na zależność między stratami wody a awariami. Jeżeli zredukujemy straty wody, automatycznie obniżamy awaryjność a tym samym podwyższymy bezpieczeństwo dostaw wody. Jest to możliwe dzięki regulacji i stabilizacji ciśnienia, szybkości i jakości napraw lub renowacji, wymianie sieci i armatury oraz aktywnej kontroli wycieków. Prezentowane treści poparł przykładami z wybranych przedsiębiorstw.
W Jastrzębiu...
Helena Darul i Marek Sieńko z JZWiK zaprezentowali referat pt. „25 lat działalności Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A. - rozwój infrastruktury, osiągnięte wyniki, spojrzenie w przyszłość”.
Wystąpienie rozpoczęła Helena Darul, która przybliżyła historię JZWiK, etapy rozwoju oraz stan obecny przedsiębiorstwa. Najważniejszy, z perspektywy czasu, był 2004 r., kiedy to przedsiębiorstwo uzyskało 84 proc. dofinansowania do remontu infrastruktury ze środków unijnych. Całkowita wartość projektu wynosiła prawie 34 mln zł. Dzięki wykorzystaniu funduszy zbudowanych zostało: 244 km sieci kanalizacji sanitarnej, 57 przepompowni ścieków, zmodernizowana została Oczyszczalnia Ruptawa.
Oczyszczalnie są obiektami o technologii ukierunkowanej na intensywną redukcję związków biogennych, spełniając najwyższe standardy oczyszczania ścieków w Europie. Na terenie ZOW Ruptawa znajduje się centralny węzeł przeróbki osadów z aglomeracji, który jest wyposażony w jednostki kogeneracji i instalację do produkcji ziemi znormalizowanej. Obecnie zakład razem z naukowcami z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach pracuje nad innowacyjnym projektem stworzenia linii produkcyjnej do organicznych nawozów Złote Plony. Oprócz tego prowadzą Centrum Edukacji Ekologicznej dla dzieci i mieszkańców regionu. W 2016 r., dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW oddana została do użytku ścieżka edukacyjna pt. Rzeka Wiedzy. Jeżeli chcemy żyć w pięknym świecie, to twórzmy go sami. Nasza firma jest wierna tej idei – mówiła prelegentka.
Marek Sieńko przybliżył projekt Czeska woda. Od kwietnia 2001 r. do grudnia 2001 r. trwała budowa 15 km wodociągów z Czech do Jastrzębia-Zdroju. 23 grudnia w rurociągach popłynęła krystalicznie czysta woda z czeskich Beskidów. Omówił też wyniki finansowe przedsiębiorstwa na przestrzeni lat.
Komentarze