Partner serwisu
06 marca 2019

Witold Ziomek: Nie ma przeszkód, by się konsolidować

Kategoria: V Konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN

– Gdyby były jakieś ekonomiczne lub prawe uwarunkowania, które wymuszałyby konsolidację – to pewnie by się udała. Natomiast skutek tej konsolidacji i efekty, to jest coś, co musi być rozważone w pierwszej kolejności – mówi Witold Ziomek, Prezes Zarządu MPWiK Wrocław.

Witold Ziomek: Nie ma przeszkód, by się konsolidować

Co według pana jest dziś najistotniejsze w zarządzaniu przedsiębiorstwem wod-kan?

Zawsze mówię, że ludzie. Gdy mnie ktoś pyta, żeby w krótkich żołnierskich słowach powiedzieć coś o skuteczności jakości zarządzania, to zawsze pierwszym elementem, o którym myślę, jest kadra. Oczywiście kadra kierownicza, ale również wszyscy pracownicy. Jeśli mamy kompetentnych zaangażowanych pracowników i zaangażowaną kadrę, to oczywiście wszystko jest łatwiejsze, można realizować trudne projekty, wyzwania. To jest taka moja refleksja odnośnie jakości zarządzania.

Drugie pytanie – o konsolidację. Czy to jest przyszłość przedsiębiorstw WOD-KAN w Polsce?


Pytanie krótkie i proste, natomiast odpowiedź jest trudna i złożona. Tego nikt nie wie. Na świecie są różne modele prowadzenia gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Dzisiaj dużo się mówi o konsolidacji, ale to jest bardziej w sferze rozmów towarzyskich: coś tam się słyszy, jakieś przesłuchy od regulatora, natomiast nie ma żadnych konkretów. Dzisiaj trudno wyrokować.
Według mnie konsolidacja tzw. woluntarystyczna (czyli bez jakiś administracyjnych reguł) ma bardzo małe szanse albo może trwać bardzo długo. Dzisiaj nie ma żadnych przeszkód, żeby się konsolidować; jeśli ktoś chce, to jest to możliwe. Są to jednak na razie pojedyncze przykłady kilku miast, gdzie były bardziej lub mniej udane próby konsolidacji mniejszych przedsiębiorstw gminnych wokół stolicy aglomeracji. Trochę częściej spotykanym rodzajem współpracy międzygminnej jest sprzedaż „hurtowa” wody przez przedsiębiorstwo wodociągowe z dużego miasta do otaczających gmin – taki model mamy m.in. we Wrocławiu.
Do tej pory nie ma w Polsce przykładów dużej konsolidacji, czyli przynajmniej dwóch średnich/dużych przedsiębiorstw.

Według mnie jednak pierwszym i podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie postawić, to jakie cele w branży wod-kan chcemy osiągnąć i do tych konkretnych i mierzalnych celów powinny zostać dobrane odpowiednie metody ich osiągnięcia (być może konsolidacja). Dzisiejsza dyskusja o konsolidacji przypomina mi trochę dyskusję sprzed kilku lat o tym, czy chcemy regulatora czy nie. Dopóki nie pojawiły się konkrety w formie projektu ustawy rozważania, były czysto teoretyczne i prowadzące do rozbieżnych wniosków.

Temat konsolidacji powinien zostać najpierw wszechstronnie przeanalizowany w gronie ekspertów ekonomicznych, prawnych i technicznych. Proponowane rozwiązania szczegółowe powinny bazować na dogłębnej i wieloaspektowej analizie stanu obecnego oraz wskazywać konkretne i wymierne cele m.in. po to, żeby móc monitorować proces i wprowadzać ew. korekty.

Rozmawiał Szymon Kamczyk, Adventure Media

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ