Jak nie podnosić cen za wodę?
– Uzgodniłem z burmistrzem, że znajdziemy sposób, by nie podnosić cen wody w mieście – informuje Jan Buczkowski, prezes zarządu MPECWiK Sp. z o.o. Środa Wielkopolska. Na jakie rozwiązanie postawili?
– Uzgodniłem z burmistrzem, że znajdziemy sposób, by nie podnosić cen wody w mieście – informuje prezes Buczkowski. – Zaczęliśmy szukać rozwiązania. Nasze straty wynosiły wówczas od 15 do nawet 30%. Gdyby takie same odnotowywał np. sprzedawca cukru, byłaby to dla niego tragedia! – porównuje J.Buczkowski.
By rozwiązać problem, spółka kupiła 1100 wodomierzy z nakładkami z odczytem GPS, by od razu wiedzieć o ewentualnym wycieku. – Efekt przeszedł nasze oczekiwania. 11% więcej wody zafakturowaliśmy w 1. roku funkcjonowania systemu, 4% w roku drugim i 5% w trzecim – wylicza prezes MPECWiK.
Optymalna forma działalności firm wod-kan
Spółka akcyjna? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Podczas debaty zorganizowanej w ramach konferencji „Zarządzanie Przedsiębiorstwem Wod-Kan” jej uczestnicy zastanawiali się nad optymalną formą działalności firm z branży wodociągowo-kanalizacyjnej. – Od 14 lat jestem prezesem spółki z o.o. Zaleta? Jesteśmy niezależni od budżetowania miejskiego. Sp. z o.o. może generować zysk i pokrywać 100% kosztów wpływami – mówi Jan Buczkowski.
Prezes MPECWiK dodaje, że spółka akcyjna jest lepsza jeśli chodzi o wypracowanie zysków. – Nie dziwi to w przypadku dużych spółek wod-kan, jednak proszę spróbować powiedzieć burmistrzowi mniejszego miasta, że tamtejsze przedsiębiorstwo wodociągowe zarabia. A tymczasem powinno zarabiać – argumentuje, dodając, że spółka ze Środy Wielkopolskiej jest poważnym płatnikiem podatków w mieście.
Potrzebny regulator?
MPECWiK w Środzie Wielkopolskiej – poza dostawami wody – odpowiada również za dostarczanie ciepła. Współpracuje więc z Urzędem Regulacji Energetyki, który – jak twierdzi wielu przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan – powinien być wprowadzony i w tej branży. – Co 2 lata składamy wniosek do URE, czasem spieramy się, lecz jedynie merytorycznie. Jestem więc za wprowadzeniem również w branży wod-kan regulatora zewnętrznego – mówi Jan Buczkowski.
Wypowiedzi pochodzą z debaty zorganizowanej w ramach II Konferencji Naukowo-Technicznej „Zarządzanie Przedsiębiorstwem Wod-Kan” (4.02.2016 Zawiercie).