Przybywa wniosków w sprawie służebności
– Wniosków w sprawie służebności z roku na rok mamy więcej – mówił Jan Pierzkała, dyrektor ds. technicznych Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. o.o. w Olsztynie podczas debaty poświęconej służebności przesyłu, która odbyła się 6 listopada w ramach Kongresu WOD-KAN-EKO w Łodzi.
– Aktywni przy ustanawianiu służebności jesteśmy wówczas, kiedy mamy remontować lub budować sieci – zaznaczył J. Pierzkała, podkreślając, że wniosków w sprawie służebności z roku na rok jest więcej. Czemu? Dyrektor wymienił tu rosnącą świadomość właścicieli, ale i dużą aktywność radców prawnych.
– Nie narzekamy na przepisy regulujące służebność przesyłu, bo prawa właściciela nieruchomości muszą być chronione. Nasze wątpliwości budzą roszczenia o zapłatę odszkodowań za bezumowne korzystanie z nieruchomości, gdyż wiele działek zostało nabytych z pełną świadomością, że są na nich sieci – mówił przedstawiciel PWiK w Olsztynie.
Współpracujemy z rzeczoznawcą
Jan Pierzkała poinformował, że PWiK w Olsztynie od pewnego czasu współpracuje z „bardzo kompetentnym rzeczoznawcą”: – Gdy tylko przychodzi wniosek, zlecamy mu wycenę służebności i wysyłamy ją osobie, która zgłasza swe roszczenia, zazwyczaj dużo wyższe niż nasza wycena. To znacznie ułatwia negocjacje dotyczące wysokości wynagrodzenia oraz odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu.
– Szacujemy, że w przypadku konieczności uregulowania stanu prawnego wszystkich nieruchomości łączny koszt wynagrodzeń wypłaconych z tytułu odpłatnego ustanowienia służebności wyniósłby ponad 25% przychodu rocznego spółki. Przy czym dotyczy to tylko gruntów należących do właścicieli prywatnych. Wypłata odszkodowań za bezumowne korzystanie z gruntu kosztowałoby drugie tyle – zakończył.
Relacja z XVII Kongresu Naukowo-Technicznego WOD-KAN-EKO 2014 dostępna TUTAJ.