Partner serwisu

PREZENTACJE

Kategoria: XV Sympozjum WOD-KAN-EKO

Sektor wodno-kanalizacyjny ma jeszcze swoje 5 minut. Jest to okazja do naprawienia tego, co zepsuliśmy, dlatego musimy wykorzystać tę szansę ? powiedział Paweł Chudziński, prezes Aquanet S.A. ? Konferencja WOD-KAN-EKO jest doskonałą okazją do spotkania się przedstawicieli branży i porozmawiania o tym, co już udało nam się zrobić, a co jeszcze przed nami ? dodał.

PREZENTACJE

 

XV Sympozjum Naukowo Techniczne ?WOD-KAN-EKO? odbyło się w dniach 23-24 października w hotelu Novotel w Poznaniu. Organizatorem była firma BMP? oraz redakcja magazynu "Ochrona Środowiska. Gospodarka komunalna". Honorowym Gospodarzem był Aquanet S.A. Honorowy patronat pełniły: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie?. Patronat naukowy objęły Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska. Partnerem głównym sympozjum była firma KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o., natomiast rolę partnerów pełniły: IFS Industrial and Financial Systems Poland Sp. z o.o. oraz Mirometr Sp. z o.o.

    W ciągu ostatnich lat jakość wody wodociągowej bardzo się poprawiła. Dlatego na tegorocznym Sympozjum WOD-KAN-EKO postanowiliśmy poruszyć temat sterowania pracą sieci wodociągowej. Andrzej Wójsik podzielił się doświadczeniami zastosowanego systemu SCADA, umożliwiającego zarządzanie całą pracą sieci wodociągowej w Sądeckich Wodociągach. Przy zajmowaniu się kwestią sterowania pracy siecią warto wziąć pod uwagę prognozy poboru wody, szczególnie kiedy ilość zużywanej wody przez klientów spada. Tą kwestią zajęła się Klara Ramm Szatkiewicz z MPWiK w Warszawie. System monitoringu sieci dostarcza m.in. firma Astor Sp. z o.o., dlatego Grzegorz Kaczmarek przybliżył korzyści wynikające z wdrożenia takiego systemu.
    W dobie poszukiwań rozwiązań pozwalających na zwiększenie efektywności pracy przedsiębiorstw decydujemy się na wdrożenie systemów odczytu radiowego wodomierzy. Od czego warto zacząć, dobierając wodomierz? Decydując się na zdalny odczyt, co wziąć pod uwagę? Między innymi na te pytania odpowiedział Wiesław Połczyński, dzieląc się doświadczeniami z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Darłowie.
    Jedną z ważnych kwestii poruszanych podczas konferencji była również energetyka w oczyszczalni ścieków. Marek Kolasiński z Aquanet S.A. przedstawił przykłady rozwiązań i pomysły na poszukiwanie oszczędności energii, m.in. odzysk ciepła z nieoczyszczonych ścieków czy budowanie miksów energetycznych. Warto podkreślić to, co udało się już zrobić w przedsiębiorstwach, na przykład Sądeckie Wodociągi 85% zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywają energią własną, o czym mówił Łukasz Iljuczonek. O efektach kogeneracji oraz o zyskach z wyprodukowanej energii na Oczyszczalni Ścieków Płaszów oraz Oczyszczalni Kujawy opowiedział Tadeusz Żaba.
    Innowacyjnymi rozwiązaniami na Oczyszczalni Ścieków Tychy Urbanowice podzielił się Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej. Zastosowane na obiekcie dwie niezależne linie technologiczne biologicznego oczyszczania ścieków, samowystarczalność energetyczna, racjonalizacja wykorzystania wody na oczyszczalni to tylko kilka przykładów rozwiązań RCGW, które wzbudziły zainteresowanie wśród uczestników.
    W tym roku program konferencji został wzbogacony o równoległe panele poświęcone rozwiązaniom informatycznym dla sektora wod-kan, które dostarcza firma IFS Industrial and Financial Systems Poland Sp. z o.o. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich aplikacji przedsiębiorstwa zwiększają kontrolę nad awariami, przerwami w dostawie wody i stopniem realizacji budżetu. Systemy te umożliwiają również obsługę klientów, rozliczanie ilości zużytej wody, zarządzanie projektami, kontraktami i dokumentacją. Podczas paneli można było nie tylko zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami, ale również zobaczyć, jak funkcjonują one w praktyce, na przykładzie wdrożonych aplikacji w MPWiK w Krakowie oraz MPWiK we Wrocławiu.
    Oprócz informacji teoretycznych uczestnicy mogli zaczerpnąć też wiedzę praktyczną. Możliwe to było dzięki wycieczce technicznej na Lewobrzeżną Oczyszczalnię Ścieków w Poznaniu.
    A już za rok zapraszamy na kolejną edycję sympozjum, tym razem do Wrocławia. Rolę Honorowego Gospodarza XVI edycji WOD-KAN-EKO będzie pełniło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.

Zobacz także:

Nowinki techniczne na WOD-KAN-EKO

Praktyczne problemy wdrażania KPOŚK

 

Honorowy Gospodarz Partner główny
Partnerzy:
 

 

         
Honorowy patronat: Patronat naukowy:

         
Patronat medialny:

         
Organizator        

       
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ