„Woda na młyn” – najnowszy projekt MPWiK we Wrocławiu
Czy istnieje przyszłość dla ludzi na Ziemi? Czy wody może zabraknąć? Co możemy zrobić dla naszej planety? Na te pytania i wiele innych odpowiada „Woda na młyn” – najnowszy projekt MPWiK we Wrocławiu. To podcast poświęcony w dużej mierze rozmowom o każdym aspekcie najcenniejszej cząsteczki na świecie – cząsteczki wody.
Z badań wynika, że już co trzeci internauta w Polsce, co daje w sumie ok. 9 mln osób, słucha regularnie podcastów. Specjaliści z wrocławskich wodociągów dołączają do grona autorów wiedzy przekazywanej właśnie za pomocą audycji internetowej.
Nasi rozmówcy to praktycy szeroko rozumianej troski o środowisko. Naukowcy, społecznicy, aktywiści, pracownicy wodociągów, którzy swoimi działaniami wskazują, jak zadbać o nasze najbliższe otoczenie. Mówią o tym, co robić, byśmy nie psuli tego, co dała nam natura. Rozmawiamy też o tym, jak być lepszym dla siebie, dla innych i dla całego świata. Jesteśmy zobowiązani dzielić się wiedzą z innymi, bo być może właśnie pod jej wpływem ktoś zmieni swoje zachowanie. W końcu to przecież kropla drąży skałę – opowiada Marcin Garcarz, wiceprezes wrocławskich wodociągów.
W drodze do pracy, w podróży na wakacje
Podcasty wyróżniają się przede wszystkim niezwykłą dostępnością, która jest ich największym atutem. Możemy korzystać z nich praktycznie wszędzie – w czasie podróży do pracy, w trakcie treningu czy nawet podczas gotowania. Wystarczy mieć przy sobie smartfon lub inne urządzenie z dostępem do internetu. Podcast „Woda na młyn” został umieszczony na platformie Spotify.
Dokąd zmierzamy?
Podcast „Woda na młyn” otwiera rozmowa o zmianach klimatu opisywanych przez różne raporty Organizacji Narodów Zjednoczonych, którego bohaterem jest Kamil Wyszkowski, dyrektor United Nations Global Compact Network Poland – ONZ-owskiej sieci koordynującej współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi, administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowym.
Jako ludzkość mamy pod górkę, to już wiadomo, natomiast dlaczego? Dlatego, że jesteśmy dużym stałocieplnym ssakiem, potrzebujemy dużo kalorii, jesteśmy łamliwi, nie mamy pancerza, nie mamy żądnego ogona z trującym kolcem, nie jesteśmy zbyt szybcy, więc nie uciekniemy nikomu. Szybko się wychładzamy, szybko się przegrzewamy. Mamy niską odporność na grzyby, wirusy i bakterie. Wszystko źle. Jedyne co nas broni, to mózg, inteligencja oraz zdolność do wytwarzania innowacyjnych narzędzi – diagnozuje w podcaście „Woda na młyn” Kamil Wyszkowski.
Zmiana klimatu i adaptacja do niej – co nas czeka w chwili, gdy temperatura na naszym globie podniesie się zaledwie o 1,5 stopnia Celsjusza? Odpowiedzi na to pytanie – bo jest ich wiele – w podcaście „Woda na młyn”. Do usłyszenia.
Komentarze