Przede wszystkim bezpieczeństwo: Wodo-Trendy 2023
Infrastruktura wodociągowa w obliczu wojny hybrydowej i tworzenie systemów informatycznych na podstawie nowych dyrektyw CER oraz NIS2 – były głównymi tematami dyskusji podczas tegorocznej konferencji Wodo-Trendy 2023, która zakończyła się w piątek 16 czerwca. Specjaliści biorący udział w spotkaniu odpowiadali również na pytania związane z rozpoznaniem informacyjnym i nowymi obowiązkami firm wodociągowych w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.

Prawie 100 osób spotkało się w Ustroniu. To wodociągowcy, którzy zajmują się lub odpowiadają za bezpieczeństwo przedsiębiorstw.
W trakcie konferencji naukowo-technicznej nasi uczestnicy poznali potencjalne zagrożenia i zdarzenia, które mogą wystąpić lub dotknąć infrastrukturę wodociągową oraz infrastrukturę informatyczną, wykorzystywaną na co dzień, właśnie przez firmy z sektora wod-kan do komunikacji z klientami i mieszkańcami – mówił podczas otwarcia, Józef Natonek, prezes Jaworznickich Wodociągów
Tradycyjnie konferencja została zorganizowana przez członków Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego. W tym roku prezentacje przedstawili specjaliści związani z branżą wodociągową oraz z cyberbezpieczeństwiem m.in.: dr Karolina Wojtasik z Uniwersytetu Śląskiego – wice prezes ds. spraw naukowych Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, dr hab. Mariola Krodkiewska, dr Anna Cieplok, dr hab. Aneta Spyra z Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Nauk Przyrodniczych Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. A także wodociągowi praktycy, w tym Andrzej Siudy z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach oraz Sławomir Kołacz Dyspozytor i Główny Specjalista ds. Zarządzania Kryzysowego w Wodociągach Jaworzno.
Pod koniec pierwszego dnia konferencji organizatorzy zapewnili uczestnikom praktyczne i użyteczne wystąpienie specjalistów z firmy Niebezpiecznik zatytułowane: „Jak ustrzec się przed cyberatakami, phisishngiem i złośliwym oprogramowaniem”. Czyli przedstawiciele tej renomowanej, ogólnopolskiej firmy zajmującej cyberbezpieczeństwem udowadniali i przekonywali, że smartfon, często wykorzystywany do celów służbowych, nie zawsze może działać po dobrej stronie mocy. W sprytny, zabawny, a zarazem jasny sposób prezentowali, jak opanować swój telefon i zainstalowane w nim aplikacje, by nie stał się on źródłem wykradania danych.
Sama konferencja kolejny raz pokazała, że jest świetną platformą i czasem do wymiany wodociągowych doświadczeń oraz źródłem wzbogacenia aktualnej wiedzy, która dotyka branże. Impreza ma też znaczenie w zakresie integracji środowiska wodociągowego.
Więcej informacji na www.wodo-trendy.pl
Komentarze