Nowe rozwiązania dla OZE
ENERGA-OPERATOR testuje nowe rozwiązania mające pozwolić na sprawne funkcjonowanie sieci elektroenergetycznej, do której przyłączone są coraz liczniejsze OZE, w tym mikroinstalacje. Ich przykładem mogą być m.in. opracowane w ramach projektu EUniversal inteligentne stacje elektroenergetyczne średniego napięcia, a także automatyczny regulator napięcia, który przetestowany został w ostatnim czasie przez płocki oddział ENERGA-OPERATOR.
Przy realizacji projektów pilotażowych oraz innowacyjnych współpracujemy z polskimi instytucjami naukowymi i polskimi firmami. Pilotaż pozwala na praktyczną ocenę nowych rozwiązań, ich potencjalnej skalowalności, a także efektywności ekonomicznej – mówi Michał Roman Dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w ENERGA-OPERATOR – Wyniki projektów i pilotażowych wdrożeń realizowanych obecnie przez ENERGA-OPERATOR są bardzo obiecujące – dodaje Michał Roman.
Niezwykle dynamiczny rozwój mikroinstalacji, których liczba w ciągu ostatnich lat zwiększyła się z kilku tysięcy sztuk do ponad miliona, to poważne wyzwanie dla operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD). W lokalizacjach o dużej koncentracji takich urządzeń, w godzinach szczytu generacyjnego, czyli w sytuacji, w której produkowana energia nie jest zużywana lokalnie przez właścicieli paneli, mogą wystąpić zmiany parametrów pracy sieci prowadzące ostatecznie do zakłóceń w jej funkcjonowaniu, któremu zapobiec może jedynie awaryjne wyłączenie instalacji przez znajdujące się w nich automatyczne zabezpieczenia.
Energetycy w takich przypadkach dokonują niezbędnych pomiarów, regulacji ustawień transformatora, a także w dłuższym terminie, jeżeli jest to konieczne i możliwe pod względem technicznym i ekonomicznym, rozbudowy sieci elektroenergetycznej np. poprzez wymianę transformatora lub przewodów na te o zwiększonym przekroju. ENERGA-OPERATOR, w lokalizacjach o dużym nasyceniu mikroinstalacjami, testuje również innowacyjne rozwiązania, które po sprawdzeniu i pozytywnej weryfikacji będzie można stosować na szerszą skalę.
Automatyczny regulator napięcia
Energetycy z płockiego Oddziału ENERGA-OPERATOR, zamontowali w miejscowości Białobrzegi nowatorskie urządzenie, którego celem jest stabilizacja parametrów pracy sieci elektroenergetycznej. Obwód w Białobrzegach odznacza się dużą liczbą przyłączonych mikroinstalacji, co w przeszłości było przyczyną problemów związanych z utrzymaniem prawidłowych parametrów jakościowych energii w sieci.
Automatyczny regulator napięcia MMB-ARN-1 produkcji firmy MMB Drivers Sp. z o.o. jest specjalistycznym urządzeniem energoelektronicznym, służącym do regulacji oraz symetryzacji napięcia w punkcie przyłączenia do sieci energetycznej niskiego napięcia z odnawialnymi źródłami energii.
Składa się on m.in. z transformatorów szeregowych dodających napięcie oraz dwukierunkowego przekształtnika energoelektronicznego. Transformator włączony szeregowo w główny tor prądowy zasilany jest przez przekształtnik energoelektroniczny, realizujący algorytm regulacji napięcia. MMB-ARN-1 został zaprojektowany do pracy na wolnym powietrzu, posiada m.in. wbudowane elementy grzewcze zapewniające możliwość uruchomienia w niskich temperaturach. Przewidziany jest do montażu na słupie energetycznym w obwodach linii napowietrznych niskiego napięcia. Dopuszczalny zakres temperatury otoczenia podczas pracy wynosi od -20°C do +40°C.
Od dnia uruchomienia automatycznego regulatora napięcia, parametry prądowe i napięciowe dostarczanej energii uległy poprawie na tyle wyraźnej, że ENERGA-OPERATOR zdecydowała się na montaż kolejnych takich urządzeń.
Regulator jeszcze jako prototyp został wcześniej zamontowany w ramach projektu pilotażowego w miejscowości Chrusty przez kaliski Oddział ENERGA-OPERATOR.
Komentarze