Partner serwisu
16 stycznia 2023

Jaworzno podsumowuje rok

Kategoria: Aktualności

W 2022 roku w Jaworznie zakończony został duży projekt inwestycyjny związany z modernizacją Oczyszczalni Jeleń Dąb oraz budową nowych nitek kanalizacyjnych. Za blisko 18 mln zł wyremontowane zostały budynki oczyszczalni związane z gospodarką osadową oraz układy i urządzenia mechaniczne. Natomiast sieć kanalizacyjna Jaworzna powiększyła się o 19 km nowych rurociągów, które wybudowane zostały m.in. dla mieszkańców dzielnicy Dąbrowa Narodowa.

Jaworzno podsumowuje rok

39 000 analiz jakościowych wody!

Laboratorium Wodociągów Jaworzno w 2022 przeprowadziło blisko 39 000 analiz jakościowych wody. W ciągu roku pracownicy Laboratorium regularnie pobierali próbki wody z punktów zlokalizowanych na terenie całego miasta. Łącznie pobrali ponad 2 400 próbek wody. Stały monitoring jakości wody na terenie miasta potwierdza, że produkowana przez Wodociągi Jaworzno „kranówka” spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

5 mln m3 wody

Wodociągi Jaworzno w roku 2022 na potrzeby miasta, jego mieszkańców, zakładów przemysłowych i usługowych wyprodukowały i wtłoczyły do sieci wodociągowej ponad 5 mln m3 zimnej wody. Prawie cała woda pochodzi z czterech własnych źródeł głębinowych oraz jednego ujęcia Piaskownia o charakterze powierzchniowym.

5 837 944 m3 ścieków sanitarnych

W 2022 roku Oczyszczalnia Ścieków Jeleń Dąb oczyściła blisko 5 837 944 m3 ścieków sanitarnych. Były to ścieki wytworzone na terenie aglomeracji Jaworzno, które do obiektu o charakterystyce mechaniczno-biologicznym dopłynęły szeroko rozbudowanym układem rurociągów kanalizacyjnych.

Jaworznicka oczyszczalnia, jak każdy tego typu obiekt technologiczny w Polsce, odgrywa ważną i zarazem kluczową rolę w odzyskiwaniu wody dla środowiska. Zużyta w gospodarstwie domowym woda, odprowadzona do oczyszczalni jako ściek, zostaje odpowiednio i właściwie oczyszczona i ponownie trafia do naturalnego odbiornika. W ten sposób woda w obiegu zamkniętym, może być powtórnie pobrana, uzdatniona i wykorzystana. 

***

Nad prawidłowym funkcjonowaniem sieci wod-kan służby techniczne Wodociągów pracują 365 dni w roku. Odnotowana liczba usterek i awarii za rok 2022 pokazuje, że pracownicy działów wodno-kanalizacyjnych reagowali i podejmowali działania w ponad 1200 miejscach na terenie naszego miasta.

Były to zdarzenia zgłaszane bezpośrednio przez mieszańców na bezpłatny numer Pogotowia Wod-Kan 994, awarie eksploatacyjne związane z wymianą urządzeń i armatury wodociągowej oraz awarie tzw. „ukryte”, których miejsca wystąpienia zostały zlokalizowane i wytypowane na podstawie rejestracji danych, pomiarów dotyczących przepływów, ciśnienia i poborów oraz awarie namierzone przez naszych pracowników w terenie, z wykorzystaniem urządzeń typu: geofon i kolerator.

 

źródło: Wodociągi Jaworzno
fot. Wodociągi Jaworzno
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ